18. března 2023
2 minuty čtení

Světový den vody slavila Vodní elektrárna Dalešice mimořádnými prohlídkami

Více než 600 zájemců se v sobotu 18. března zúčastnilo mimořádné exkurze přečerpávací vodní elektrárny Dalešice. Speciální prohlídka je pořádáná každoročně ke Světovému dni vody, který se slaví 22. března.

Veřejnost se během exkurze mohla podívat i do strojovny a lidé starší 15 let také pod hráz k vodním přivaděčům, které ústí v hloubce 60 metrů do vodní nádrže Dalešice, která je v provozu od roku 1978. Součástí vodního díla jsou dvě vodní nádrže, z nichž jedna je zdrojem vody pro nedalekou jadernou elektrárnu v Dukovanech.

Obdobné prohlídky se pořádají jen o letních prázdninách. „Přes školní rok nemají lidé moc šanci se do elektrárny podívat, otevřená je pro ně pouze v červenci a srpnu, takže je to takový den navíc," uvedla průvodkyně Dana Janovská. Mimo letní prázdniny je vodní elektrárna přístupná jen pro organizované zájezdy, nikoliv jednotlivce.

Dalešická elektrárna patří do Skupiny ČEZ, loni ji navštívilo asi 9 300 lidí a vyrobila 409 903 megawatthodin elektrické energie. Roční produkce dalešické vodní elektrárny pokryje spotřebu více než 117 000 domácností. Její úlohou ale není jen bezemisní vyrábění elektřiny či chlazení jaderné elektrárny Dukovany, ale také vyrovnávání nadbytku energie v síti tím, že turbíny elektřinu spotřebovávají, když při opačném chodu slouží jako čerpadla ženoucí vodu ze spodní nádrže Mohelno do horní nádrže Dalešice. Vyrovnávací funkce elektrárny vzrůstá s tím, jak v soustavě přibývají elektrické zdroje s nestabilním výkonem.

Zdroj: čtk
www.cez.cz