04. října 2022
2 minuty čtení

Svatý Martin znovu přijede do Jihlavy a přiveze s sebou i bohatší program do ulic v centru

Milovníci tradic, té svatomartinské obzvlášť, by si už nyní měli vyznačit do svých kalendářů pátek 11. listopadu. Do Jihlavy se zase vrátí půrovd Svatého Martina. A vrátí se ve vší parádě. Ohňostroj, bezmála hodinový dvousethlavý průvod městem, svatomartinský jarmark a bohatý doprovodný program v ulicích. Na tohle všechno se můžete těšit. Naposledy zažila Jihlava velký Martinský průvod v listopadu 2019.

Na více místech Jihlavy

Oslava svatého Martina se letos oproti tradici uskuteční na více místech Jihlavy. Kromě svatomartinského jarmarku, který bude přes den na Masarykově náměstí, chystá Brána Jihlavy doprovodný program v ulicích na trase průvodu. 

V parku Jana Masaryka za kinem Dukla budou už od 15 hodin vystupovat divadelníci a kejklíři, v ulicích Věžní a Palackého zahrají kapely, které zpříjemní čekání na příjezd svatého Martina. Samotný průvod vyrazí v 17 hodin z parku za kinem Dukla a půjde ulicemi Jana Masaryka, Palackého, Benešova, Věžní, Matky Boží a opět Palackého a Benešova směrem na náměstí.

Ohňostroj chybět nebude

Cesta průvodu s více než 200 účastníky, muzikanty a komedianty potrvá okolo 45 minut. Po slavnostní zdravici se mohou lidé těšit na tradiční ohňostroj, který začíná v 18 hodin a poté na hudební program. A to jak na hlavní scéně na náměstí, tak na menších v ulicích Jihlavy. "Svátek Svatého Martina je velkým posilujícím momentem podzimu. Chladná podzimní doba nutí lidi, aby si k sobě hledali cestu. Martinský svátek je spojen s významným lidským gestem – bratrským soucitem a rozdělením se s trpícím. Martinská světla hořících luceren zase připomínají nebeské hvězdy, které posilují to světlo a teplo v lidech na zemi," uvádí pořadatelský tým ke svatomartinské tradici na webu Martinského průvodu.

Zdroj: www.jihlava.cz/jezkovyoci
Foto: redakce