13. listopadu 2022
3 minuty čtení

Svatý Martin na sníh zapomněl. Husy, víno, jarmark, průvod a ohňostroj ale nechyběly

Tradiční svatomartinský průvod byl letos netradiční. Po vynucené koronavirové pauze bylo třeba si dvouleté čekání pořádně vynahradit. Ale pěkně od začátku, respektive od jedenácti hodin a jedenácti minut. To je totiž čas, kdy v pátek 11. listopadu odstartoval svatomartinský jarmark a prodej svatomartinského vína. A kdy se jihlavskými ulicemi začala linout vůně pečené husy, zelí a vynikajících rohlíčků. I my tam byly. Jedly, pily, hodovaly...

Nejprve jsme zkontrolovaly, zda ve vinotékách opravdu dodržují tradice a nenechají se přemluvit k dřívějšímu prodeji  svatomartinského vína. Všichni byli vzorní, nikdo se naším přemlouváním zviklat nenechal. S kolegyní Ivon jsme tedy využily čekání a šly rovnou za nosem tam, kam nás vůně táhla.

V Radniční restauraci už se kmitalo od rána. Knedlíky houskové, bramborové, karlovarské, chlupaté, bramborové noky, zelíčko červené, bílé i dýňové, husy, kachny... takové reportáže se nám zkrátka líbí. Škoda, že jsme se nemohly zdržet déle.

Ale do příjezdu bělouše i s jeho jezdcem zbývalo jen pár hodin a my ještě musely obhlédnout všechy stánky, vyzpovídat prodejce, koupit perníková srdce, vyzkoušet si jeden, maximálně dva, zimní kabátky. Když přece bude brzy sněžit...

Od 15 hodit v ulicích Věžní a Palackého zpestřovali čekání na průvod divadelníci a kejklíři, na náměstí vyhrávaly kapely.

A protože Svatý Martin je symbolem štědrosti a dobročinnosti, letošní oslavy se rozrostly o dobročinnou sbírku pod záštitou oblastní Charity Jihlava. Zakoupením každého svatomartinského rohlíčku jste mohli přispět na pomoc dětem s mentálním postižením. Čím víc rohlíčků, tím větší pomoc, tímto heslem jsme se řídily celý den.

Mezitím jihlavské náměstí zaplnily tisíce lidí, aby jim neutekla žádná z postav průvodu. Andělíčky, selky, husy, ponocného na chudách i obrovské sochy doprovázeli hudebníci, konšelé rozhazovali dětem vytoužené zlaťáčky.

Svatý Martin samozřejmě přijel, ná náměstí ho přivítal nový primátor Petr Ryška. Nádhernou podívanou zakončil ohňnostroj. A langoš a svařák.

Připravila: Anička Rásochová
Foto: Anička Rásochová, Jaroslava Melicharová