09. listopadu 2022
2 minuty čtení

Svátek svatého Martina na Vysočině připomenou průvody i sváteční plavba lodí

Řada měst na Vysočině bude v pátek slavit svátek svatého Martina průvodem a doprovodným kulturním programem. Lidé se mohou vydat i na sváteční plavbu lodí po Dalešické přehradě a ochutnat letošní mladá vína. Jejich ochutnávka bude v pátek dopoledne i na třebíčském Karlově náměstí. Vyplývá to z informací pořadatelů.

Svatomartinský průvod se dvěma stovkami postav projde v pátek i Jihlavou. Minulé dva roky byl zrušený kvůli covidu-19. Kostýmovaný průvod se světcem na koni vyjde z parku za kinem Dukla a bude se přesouvat na Masarykovo náměstí, kde bude ohňostroj. Tradici svatomartinských průvodů obnovila Jihlava v roce 1996.

Průvod v čele se svatým Martinem chystá i Brtnice na Jihlavsku. Podílet se na něm bude také jezdecký oddíl Pavla Navrátila. Do průvodu se mohou přidat lidé s lampiony, akci ukončí ohňová show.

Kostýmované průvody vypraví i v Kamenici nad Lipou, Pacově, Žirovnici nebo v Počátkách na Pelhřimovsku. Průvod v Počátkách je zpravidla spojený se soutěží pro děti, letos se budou oceňovat doma vyrobené lampiony.

Třebíčská oslava pátečního svátku začne v 11:11 otevřením Svatomartinských vín na Karlově náměstí. Součástí programu jsou koncerty nebo šermířské a praporečnické vystoupení. V podvečer budou moci lidé na varhanní koncert v kostele svatého Martina. Na Třebíčsku připravuje svatomartinský průvod také Jemnice.

Svatomartinskou plavu po Dalešické přehradě je možné absolvovat lodí Horácko. Vyplouvá se v 10:00 z přístaviště Kramolín. Rezervace je nutná.

Zdroj: čtk, Foto: redakce