04. října 2022
2 minuty čtení

Stipendia pro budoucí lékaře, zubaře a zdravotníky na Vysočině: Kraj vyplatil studentům už osm milionů

Kraj Vysočina už vyplatil na stipendiích budoucích lékařů, stomatologů a dalších zdravotnických pracovníků přes osm milionů korun. Dnes krajská rada schválila žádosti dalších tří studentů, kteří by po absolvování měli pracovat na Vysočině. Stipendia jsou jedním ze způsobů, jak se kraj snaží zlepšit dostupnost zdravotní péče v kraji, řekl dnes novinářům hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO).

"Zatím nejnovější stipendijní program máme zatím s nulou, je to stipendijní program pro pediatry, ale ten byl vyhlášen teprve v letošním roce. I tam očekáváme, že snad budeme nějak úspěšní," řekl Schrek.

Budoucí lékaři a zubaři mají za určitých podmínek nárok získat 80 000 korun za akademický rok, nelékaři mohou od kraje dostat na rok o 30 000 méně.

Vedle stipendií vyplácí kraj také náborové příspěvky v pěti krajských nemocnicích, které zřizuje, a ve Zdravotní záchranné službě Kraje Vysočina. Doposud na nich vyplatil 48,6 milionu korun. Náborové příspěvky využila zatím nejvíc Nemocnice Jihlava, její noví zaměstnanci už dostali přes 22 milionů korun. Dnes rada kraje schválila pro 18 nových zaměstnanců krajských nemocnic náborový příspěvek celkem přes 1,7 milionu korun. V krajských nemocnicích pracuje asi 750 lékařů, vyplývá to z informací v jejich výročních zprávách.

Asi 1,8 milionu už poskytl kraj obcím a městům na zajištění ordinace stomatologů.

Zdroj: čtk
Foto: www.pexels.com