28. června 2022
3 minuty čtení

Stavebním firmám na Vysočině stoupla v 1. čtvrtletí výroba skoro o 30 procent

Stavební firmy na Vysočině měly v letošním prvním čtvrtletí o 29,9 procenta vyšší základní výrobu než ve stejné době minulého roku, kdy jim produkce naopak klesla. Jejich výroba za první tři měsíce tohoto roku byla skoro 1,17 miliardy korun. Více zakázek než před rokem měli stavbaři i v jiných krajích Česka. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytla jihlavská správa Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Základní stavební výroba firem s 50 a více zaměstnanci se v letošních prvních třech měsících roku v ČR průměrně zvýšila o 29,2 procenta. Největší meziroční nárůst měly jihočeské podniky, jimž výroba proti loňsku stoupla skoro o 62 procent. Nejméně, o 8,7 procenta, zvýšily letos do konce března výrobu stavební firmy Královéhradeckého kraje.

Stavebním podnikům sídlícím na Vysočině klesala produkce od posledního čtvrtletí 2020 až do začátku letoška. Za celý minulý rok vykázaly výrobu za 6,25 miliardy korun, což bylo o 4,3 procenta méně než v roce 2020.

Na Vysočině zaměstnávaly stavební podniky od letošního ledna do konce března 3630 lidí, o jedno procento víc než před rokem. Platy těchto zaměstnanců v meziročním porovnání vzrostly o 9,7 procenta na 39.851 korun hrubého měsíčně.

Zdroj: ČTK
Foto: redakce

Dále doporučujeme