03. července 2022
4 minuty čtení

Stavba prvních 120 družstevních bytů na Dolině začne v létě

Město Jihlava v tomto volebním období vytipovalo lokality pro stavbu bytů, včetně tří území pro družstevní bydlení. Pozemky nabídlo investorům pomocí digitální aplikace. Stavbu prvních 120 družstevních bytů v Lokálním centru Dolina podle náměstka primátorky Víta Zemana (Žijeme Jihlavou) zahájí developerská firma v létě. Spoluprací s developery se podle zjištění ČTK snaží povzbudit bytovou výstavbu i jiné radnice v kraji.

Pomocí aplikace mapa pozemků prodalo město osm pozemků, včetně pozemku pro stavbu družstevních bytů. Vznikne tak přibližně 120 bytů, osm rodinných domů a několik zubních ordinací. "Nabídku pozemků k prodeji rozšíříme v aplikaci během léta," uvedl Zeman na webu města. V územích vytipovaných pro družstevní výstavbu bude podle Zemana možné výhledově postavit až 2000 bytů.

Developeři mají zájem stavět v padesátitisícovém městě přes dopady války na Ukrajině. "Nejistota tu je, zejména v garanci dodávek stavebních materiálů a problémem je i vysoká stavební inflace. Ale development tuto situaci zvládá," uvedl Zeman. Nabídku radnice na zasílání informací o postupu v přípravě výstavby bytů využilo 1650 lidí.

Takzvané bezdoplatkové zóny, v nichž noví nájemníci neměli nárok na příspěvek na bydlení a které vloni zrušil soud, v Jihlavě nebyly. Pomoci lidem, kteří žili ve špatných podmínkách nebo na ulici, se radnice snažila v projektu Bydlení především (Housing First). Pokračování projektu ale není jisté, zastupitelé v červnu neschválili podání žádosti o další dotaci.

Náměstci primátorky Petr Ryška (ODS) a Vít Zeman se následně na tiskové konferenci shodli na tom, že o případném pokračování projektu Bydlení především by mělo rozhodnout až nově zvolené zastupitelstvo.

Zdroj: ČTK
Foto: redakce