05. ledna 2023
2 minuty čtení

Stavba obchvatu Jihlavy je v plném proudu. Odtěžit se bude muset asi 150 tisíc metrů krychlových zeminy

Stavba obchvatu Jihlavy je v plném proudu. Nová silnice se šesti mosty propojí výpadové trasy ve směru na Znojmo a Třebíč, hotová má být ke konci roku 2024, má stát 575 milionů. Kraj má na obchvat slíbenou evropskou dotaci, termín pro její čerpání ale končí s letošním rokem. Hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO) řekl, že je šance dostat zbývající díl slíbených peněz v novém dotačním programovém období.

Dotace z IROP

Dotaci ve výši 307 milionů korun má kraj z programu IROP. Termín pro čerpání se zkrátil kvůli průtahům při výběru dodavatele stavby způsobeným námitkami účastníků. Stavební firmy kraj vybral až napotřetí, smlouvu o dílo uzavřel minulý měsíc s konsorciem MI Roads, IMOS Brno a BES.

"Kapacity trochu posílíme, abychom byli schopní toho v roce 2023 udělat co nejvíc," řekl Jiří Salava, oblastní ředitel firmy MI Roads, s ohledem na termín pro čerpání dotace.

Zemní práce budou podle ředitele rozsáhlé, odtěžit bude celkem potřeba asi 150 000 metrů krychlových zeminy. Přerušení stavby v zimě by podle Salavy mohlo způsobit sněžení.

Nová část silnice měřící 2,4 kilometru bude připojená na nynější trasy okružními křižovatkami. Do jedné bude ústit ulice Znojemská i hlavní trasa 38, která vede kolem města. Při stavbách křižovatek budou podle Salavy uzavírky. Stavbaři by je chtěli udělat příští rok, práce u výpadovky na Znojmo ale budou záviset na tom, kdy tam energetici přeloží vedení vysokého napětí.

Zdroj: čtk, redakce
Foto: Ivona Kavalierová