22. února 2023
3 minuty čtení

Statečný policista byl oceněn za neodkladnou první pomoc a záchranu života muži, který zkolaboval

Skleněnou Plaketou Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina a kázeňskou odměnou ocenil dnes, ve středu 22. února, ředitel Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina, brigádní generál Mgr. Miloš Trojánek policistu z obvodního oddělení Žďár nad Sázavou.


Policista prap. Vojtěch Martínek prokázal osobní statečnost a rozvahu a dokázal poskytnout neodkladnou první pomoc formou nepřímé srdeční masáže sedmdesátiletému muži, kterému tím
zachránil život. Společně s krajským policejním ředitelem jeho hrdinský čin ocenil také plk. Mgr. Radek Uhlíř, zástupce ředitele územního odboru Žďár nad Sázavou.


Ve čtvrtek 9. února dvacet minut před desátou hodinou dopoledne sloužil v rámci hlídkové služby policista Vojtěch Martínek v centru Žďáru nad Sázavou. Při jízdě se služebním vozidlem po Havlíčkově náměstí si povšiml, že pod budovou České spořitelny leží na travnatém mírném svahu na zemi muž a u něho stojí zřejmě náhodný kolemjdoucí a drží v ruce telefon. Policista proto zastavil se služebním vozidlem za vyznačeným přechodem pro chodce a běžel ležícímu muži na pomoc. Nejdříve u něho zkontroloval základní životní funkce, ústní dutinu, aby se přesvědčil, že nemá zapadlý jazyk nebo zvratky v ústech, což se nepotvrdilo. Spolu s náhodným svědkem, který byl na místě, a právě volal cestou tísňové linky na pomoc záchranku, rychle znovu prohlédl, zda
nemá muž na těle nějaké jiné viditelné zranění, které by ho bezprostředně ohrožovalo na životě. Ani to se nepotvrdilo.


Náhle začal muž v obličeji modrat, a proto policista na nic nečekal a okamžitě zahájil nepřímou srdeční masáž a koordinoval náhodného svědka, aby muži držel hlavu v mírném záklonu. V průběhu provádění nepřímé srdeční masáže přijela na místo jednotka profesionálních hasičů a hasiči nasadili na další pomoc muži defibrilátor a pokračovali s jeho pomocí v oživování. Mezitím už byla na místě posádka zdravotnické záchranné služby a muže si převzal do své péče. Policista ještě setrval namístě a zdravotníkům společně s hasiči pomohl s naložením pacienta do vozidla záchranářů. U muže se podařilo obnovit životní funkce a zdravotníci ho transportovali do zdravotnického zařízení.

Podle vyjádření zasahujícího lékaře Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina byla pomoc, kterou staršímu muži poskytl Vojtěch Martínek, pro záchranu jeho života zcela zásadní.

Zdroj: Tisková zpráva Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina