13. prosince 2022
2 minuty čtení

Sníh už je ve výrobě! Na Vánoce budeme lyžovat

Na Vysočině využili provozovatelé sjezdovek mrazivé počasí a spustili sněhová děla. Pokud mrazy vydrží, mohlo by se na některých svazích lyžovat už o víkendu nebo začátkem příštího týdne.

Sněhová zásoba potřebná na lyžařskou trať přibývá také v jihlavském rekreačním areálu Český mlýn. Přírodní sníh pro běžkaře je zatím jen v nejvyšších polohách Žďárských vrchů.

Na vrchu Křemešník u Pelhřimova zahájili zasněžování v noci na neděli a na sjezdovce v Lukách nad Jihlavou v neděli k večeru.

Na Čeřínku u Jihlavy byla sněhová děla spuštěná v neděli ráno. Vyrobit se zatím povedlo asi čtvrtinu sněhu potřebného pro provoz sjezdovky. „Kdyby to šlo tak dobře, jak to jde od včerejška, mohli bychom mít tento víkend otevřeno," řekl za provozovatele Vladimír Cháb. Podotkl, že počasí se ale může změnit a všechno může být jinak.

Na Šacberku u Jihlavy by mohl začít jezdit vlek do týdne nebo deseti dnů, když vydrží zimní počasí a technika, uvedl provozovatel Pavel Havlíček.

Na novoměstské sjezdovce Harusův kopec vyrábí technika sníh také od neděle. Správce Karel Klapač by byl rád, kdyby se povedlo sezonu zahájit během příštího týdne, tedy před Vánoci.

U Nového Města na Moravě už bylo bílo před víkendem. Lyžovat se už dá na louce u Fryšavy pod Žákovou horou, jíž se říká fryšavský ledovec a na horších lyžích i na okolních kopcích, uvedl dnes web Lyžařské Novoměstsko. Strojově se podle webu dají stopy upravovat až při výšce sněhu nad 20 centimetrů.

Vloni byly v Kraji Vysočina na Štědrý den v provozu čtyři lyžařské sjezdovky, koncem roku jich fungovalo osm.

Zdroj: ČTK
Foto: Ski areál Šacberk