16. října 2022
3 minuty čtení

Sjezdovky na Vysočině: ceníky jsme ještě neuzavřeli, ale ke zdražení dojde

Lyžařská sezona se blíží, a tak přinášíme aktuální informace z vybraných sjezdovek na Vysočině, které se týkají cen skipasů. Na Vysočině totiž provozovatelé lyžařských areálů ještě zvažují, o kolik zvednou ceny jízdného na vlecích a lanovkách v nadcházející zimě kvůli vyšším výdajům za elektřinu, naftu a dalším nákladům. Ceníky zatím neuzavřeli. Někteří mluvili o možném navýšení plateb do 20 procent. Návštěvnost sjezdovek by podle vlekařů mohla doplatit na celkové větší šetření v rodinách.

"Uvědomujeme si, že domácnosti budou muset volit. A bohužel jsme jedni z prvních zbytných," řekl ČTK Pavel Havlíček, provozovatel sjezdovky Šacberk u Jihlavy. Ceník touto dobou podle něj nebývá uzavřený takřka nikdy. Ceny se pravděpodobně zvýší, ale nebude to podle něj úměrné růstu nákladů. "Přesto bychom rádi otevřeli a přežili tuhle těžkou dobu, protože i zavření (sjezdovky) znamená velké ekonomické ztráty," řekl.

"Zasněžovat budeme. Ceníky jsme ještě nezpracovávali, ale bude tam navýšení," řekl Jiří Pálka za sjezdovku Fajtův kopec u Velkého Meziříčí bez dalších podrobností.

"Zdražení skipasů bude, ale nebude nijak výrazné," řekla Magda Vaňková, která se stará o sjezdovky v Lukách nad Jihlavou a na Křemešníku. Ani tyto sjezdovky ještě nemají nové ceníky. "Budeme se snažit tvořit různé tarify, aby lyžaři a snowborďáci mohli volit mezi bodovou a časovou (variantou)," uvedla. Provozovatelé také čekají na smlouvu na elektřinu platnou od ledna.

Na zimní sezonu se chystá také sjezdovka ve Svratce. Vzhledem k dosavadní dohodě o dodávkách elektřiny by tam chtěli vyrobit co nejvíc technického sněhu do konce roku. Provozovatelé tohoto skiareálu zvažují navýšení cen jízdného asi o 20 procent, uvedl Zdeněk Holemář.

Ceny se zvýší také na novoměstské sjezdovce Harusův kopec. "Já si myslím, že to bude kolem 20 procent. Ale v žádném případě to nemůže dohnat ty náklady, které jsou," řekl správce Karel Klapač.

Rostoucí náklady straší i ubytovatele

S nárůstem nákladů na energie se potýkají také ubytovatelé a restauratéři. Penzionu Fryšavský ledovec ve Fryšavě pod Žákovou horou pomáhá to, že má možnost topit i dřevem. "Samozřejmě, nikdo neví, jak se to bude vyvíjet, ale zatím si myslím, že budeme fungovat," řekl majitel Marek Kahle k zimnímu provozu. Dodal, že bude záležet také na tom, kolik bude objednávek na ubytování.

Ani Hotel Sněžné se omezovat provoz nechystá. "Jeden z hlavních důvodů je, že máme fixaci do 30. června na původní cenu plynu," uvedl jednatel Radek Ambrož. Podstatně se podniku s restaurací zvýšily platby za elektřinu. Podle jednatele teď bude důležité to, jestli lidé nezačnou škrtat výdaje na rekreaci a budou dál jezdit.

Zdroj: čtk, foto: Lyžařský areál Křemešník