29. prosince 2022
3 minuty čtení

Sjezdovka nebo ledová lezecká stěna? Na Vysočině si můžete vybrat to i to

Kam na Vysočině za zimními radovánkami? Možnosti naštěstí pořád ještě jsou. Aktuálně se dá lyžovat na sedmi sjezdovkách, některé pojedou i ve zkrácené provozní době poslední prosincový den i na Nový rok. Někteří vlekaři uvedli, že mají zatím dobré sněhové podmínky, uškodilo by jim, kdyby hodně pršelo. Otevřená je zatím také umělá ledová stěna na skále ve Víru na Žďársku. Přírodní sníh pro běžkaře v oblevě odtál. Využívat zatím mohou uměle zasněžené tratě v Jihlavě a ve Vysočina Areně v Novém Městě na Moravě.

Na Žďársku jsou otevřené sjezdovky Harusův kopec, Fajtův kopec a Nový Jimramov, na Jihlavsku Čeřínek, Šacberk a Luka nad Jihlavou, lyžuje se také na Křemešníku u Pelhřimova. Návštěvnost skiareálů se zlepšuje od středy, kdy se ochladilo a přes den i svítí slunce. Provozovatelé přičetli předchozí nižší zájem špatnému počasí i velké nemocnosti v rodinách.

„Marketingově, jak říkáme, když na jihlavském náměstí napadnou tři centimetry sněhu, tak jdou všichni lyžovat. Takhle jdou většinou na procházky,“ řekla Magda Vaňková, která se stará o sjezdovky v Lukách nad Jihlavou a na Křemešníku u Pelhřimova. Poslední den v roce na nich bude lyžování končit asi dvě hodiny po poledni a na Nový rok se otevřou v 10 hodin.

Lyžovat dál se bude i na Šacberku u Jihlavy. Pavel Havlíček uvedl, že díky předchozím mrazům se podařilo udělat velké zásoby technického sněhu. O víkendu tato sjezdovka provoz zkracovat nebude.

Na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí bude vlek na Silvestra jezdit do 18 hodin, na Nový rok se tam začne lyžovat hodinu po poledni. Na novoměstském Harusově kopci bude sjezdovka v sobotu otevřená do 17 hodin, v neděli bude tamní lanová dráha v provozu od 9 do 19 hodin.

Do stopy

Běžkaři mohou pořád využívat půl kilometru dlouhou trať s technickým sněhem v rekreačním areálu Český mlýn v Jihlavě.

Ve Vysočina Areně v Novém Městě na Moravě může veřejnost ve vyhrazených hodinách lyžovat na 1,3 kilometru dlouhém horním okruhu a na 500 metrů dlouhé trati přímo na stadionu. 

Ledopád ve Víru

Umělý ledopád na skále ve Víru na Žďársku je pro lezce otevřený od 19. prosince. Ledu je zatím dost, poslední dva dny se i ochladilo. Co bude dál, uvidí provozovatelé podle avizovaného oteplení.

Podle meteorologů by na Vysočině mohly denní teploty o víkendu překročit i deset stupňů Celsia, mrznout by nemělo ani v noci.

Zdroj: čtk
Foto: Ledov stěna Vír, se svolením