16. února 2023
2 minuty čtení

Sdílet kola budeme v Jihlavě i v příštím roce

Systém sdílených kol, který Jihlava zkušebně zavedla v dubnu minulého roku, bude i nadále pokračovat. Podle radnice je o bicykly velký zájem, o čemž svědčí i čísla výpujček. V loňském roce jich bylo denně přes 200.

Město nyní bude vybírat dodavatele služby na další dva roky. Zahájení zadávacího řízení s předpokládanou hodnotou čtyři miliony korun bez DPH schválila městská rada.

V jihlavských ulicích je zatím rozmístěno 112 kol. Stará se o ně firma Nextbike, která stejnou službu provozuje v řadě měst. Pilotní provoz v Jihlavě skončí na konci března. Nově by mělo být v letním období ve městě 120 kol a v zimě, kdy je poptávka nižší, 90 kol. V letních měsících zaznamenala radnice loni přes 300 výpůjček denně.

Prvních 15 minut jízdy na půjčeném kole mají Jihlavané díky podpoře města zdarma. Do tohoto časového limitu se minulý rok vešla většina uživatelů. Za každou další půlhodinu se při jednorázové výpůjčce platí 24 korun. Na pokračování městské podpory schválili jihlavští zastupitelé na úterním zasedání pro letošek dva miliony korun z městského fondu rezerv a rozvoje.

Zdroj: čtk, foto: redakce