03. května 2022
2 minuty čtení

Sdílená kola v Jihlavě: za první měsíc přes 7 500 výpůjček

Sdílená kola v Jihlavě frčí! Jak včera informovalo Město Jihlava ve své tiskové zprávě, svědčí o tom počet výpůjček, kterých bylo od 1. do 30. dubna 7 589. Rekord ve výpůjčkách zatím drží žena, paní nebo slečna Amalie, která si za duben půjčila sdílené kolo 103 krát. Nejvíce lidé na sdílených kolech jezdili ve středu 27. dubna, kdy byla kola na cestě 440 krát.

Každé z jihlavských kol se tak během dubna projelo průměrně téměř sedmdesátkrát. „Kola firma pravidelně servisuje. Nemuseli jsme řešit žádné ztracené nebo záměrně poškozené kolo,“ podotkl radní pro oblast dopravy Jaroslav Vymazal.

Počet registrovaných uživatelů je ke konci dubna 3 446, z toho aktivních je 2 033. Rekord zatím drží žena, paní nebo slečna Amalie, která si za duben půjčila sdílené kolo 103 krát. Nejvíce lidé na sdílených kolech jezdili ve středu 27. dubna, kdy byla kola na cestě 440 krát.

112 sdílených kol na 50 stanovištích

Nejvyužívanějším stanovištěm bylo v dubnu místo u gymnázia. „Evidujeme tam 415 výpůjček a 409 vrácení,“ upřesnil Jaroslav Vymazal. Dalšími velmi vytíženými stanovišti jsou obě místa na Masarykově náměstí, na Náměstí Svobody, u nemocnice nebo u autobusového nádraží.

"Zájem o kola v Jihlavě je tak velký, že na některých frekventovaných stanovištích mohou v určitý čas chybět a v Jihlavě by se uplatnilo i víc než 112 kol," uvedl Dan Rambousek z provozovatelské firmy Nextbike. Podle jeho přepočtu Jihlavané provozem sdílených kol ušetřili za duben 1,33 tun oxidu uhličitého. 

Největší zájem je o krátké jízdy zdarma. Z každých sto výpůjček je devadesát bezplatných do 15 minut, dalších devět do 45 minut. 

Zdroj: www.jihlava.cz, foto: redakce