23. ledna 2023
2 minuty čtení

Samice rysa se patrně pohybuje v okolí Jihlavy. Ze zoo utekla před Vánoci

Chovatelům z jihlavské zoologické zahrady se zatím nepovedlo odchytit samici rysa ostrovida, která ze zoo utekla krátce před Vánoci. Překonala oplocení, když šplhala vysoko do stromů. Podle různých zpráv, které dostává zoo od lidí, se rys zřejmě pohybuje do pěti kilometrů od Jihlavy. Rysa zachytila i fotopast myslivců.

Všechny informace od veřejnosti se prověřují.  Nalezené stopy se dají vyfotit nebo si je zoologové zajedou prohlédnout na místo. Obtížněji se ověřuje to, jestli někdo skutečně rysa zahlédl nebo jestli to nemohlo být jiné větší zvíře. Samice rysa si zřejmě dokáže venku obstarat nějakou potravu, mohl by to být třeba zajíc. 

Jihlavská zoo měla dva rysy ostrovidy, matku s dcerou. Utekla mladší samice, která překonala nečekaně velkou vzdálenost. Tato samice by se zřejmě mohla zapojit do chovného programu, pokud by to doporučil koordinátor, který vede plemennou knihu tohoto druhu.

Samice rysa podle zoologů není nebezpečná pro lidi, je to plaché zvíře. Lidé by se jí ale neměli snažit sami odchytit, ve stresu by se mohla bránit. Měli by kontaktovat zoologa zahrady.

Zdroj: čtk
Foto: ZOO Jihlava