11. října 2022
2 minuty čtení

Šachtě sv. Jiří hrozí propadnutí. Pod Šacberkem pracuje vrtná soustava

V lese pod vrchem Rudný u Jihlavy zajišťují pracovníci státního podniku Diamo středověkou šachtu sv. Jiří. Šachtě hrozí propadnutí, blízko vede Hornická naučná stezka mezi Lesnovem a Zbornou. Staré důlní dílo podle tiskové zprávy jihlavské radnice spadá do kompetence ministerstva životního prostředí, které práce platí. Městu Jihlava tam patří pozemky. Těžká stavební technika bude na místě ještě asi týden.

Série vrtů prověří lokalitu, aby se zjistilo, kde přesně se šachta nachází a v jakém je stavu. Podnik Diamo má do konce měsíce zpracovat zprávu o stavu důlního díla. "Potom bude ministerstvo životního prostředí rozhodovat na základě této zprávy o vlastním zajištění," uvedl Michal Harnušek z oddělení technické správy a podzemí jihlavského magistrátu. Podle něj je v první řadě potřeba zajistit bezpečnost lidí, kteří tam chodí.

Vrtný průzkum ověří riziko propadu

Terén v místě šachty poklesl. Vrtný průzkum má ověřit riziko propadu a dispozici ústí šachty. Ve druhé fázi prací by měli pracovníci ústí šachty odkrýt a zajistit proti pádu. Šachta, pro niž se kromě sv. Jiří používá pojmenování sv. Trojice, je kulturní památkou. Po dokončení zemních prací bude podle radnice lokalita uvedená do původního stavu. Vzorky výdřevy nalezené při vrtání převezme Muzeum Vysočiny na dendrologický průzkum.

Turistické využití důlního díla

Město uvažuje o dalším turistickém využití důlního díla. Chtělo by například zpřístupnit odvodňovací štolu, kudy původně tekla voda odčerpávaná vodotěžným strojem z šachty sv. Jiří. "Jihlava nemá moc míst, kde by se připomínala slavná stříbrná hornická historie. Proto je záměrem města tuto lokalitu zatraktivnit," uvedl mluvčí radnice Radovan Daněk. U štoly by měl podle dřívějších údajů města vzniknout malý hornický skanzen.

Zdroj: www.jihlava.cz/jezkovyoci, čtk

Dále doporučujeme