28. července 2022
4 minuty čtení

Řídím, piju nealko pivo!

Policisté na Vysočině se i v letošním roce zapojili do celorepublikové akce, která nese název „Řídím, piju nealko pivo!“. Preventivní akce probíhá již několikátým rokem ve spolupráci s Českým svazem pivovarů a sladoven. Alkohol za volantem je příčinou celé řady vážných dopravních nehod a právě o letních prázdninách chtějí policisté upozornit řidiče na to, že alkohol za volant nepatří.

V souvislosti s řízením pod vlivem alkoholu policisté v Kraji Vysočina evidují od počátku letošního roku do konce června z celkového počtu 2 336 dopravních nehod 74 řidičů motorových vozidel, kteří havarovali nebo způsobili dopravní nehodu vlivem požití alkoholického nápoje.

Cílem projektu je představit a rozšířit povědomí veřejnosti o nápoji pro řidiče, který je při řízení vozidla vhodnou a hlavně bezpečnou alternativou alkoholického piva. Principem projektu je odměňovat řidiče, u nichž policejní kontrola neodhalila požití alkoholu před jízdou, alkoholtesterem a nealkoholickým pivem. V průběhu letních prázdnin se tato preventivní akce několikrát opakuje.

Tento týden bude v našim kraji preventivní projekt probíhat v pátek 29. července od 12 do 14 hodin, a to na silnici II/405 u odbočky na obec Uhřínovice.

Řidiči, kteří řídí vozidlo pod vlivem alkoholu, se vždy dopouštějí protiprávního jednání. Obecně lze říci, že pokud policisté u řidiče naměří hodnotu menší než jedno promile, tak se dopouští přestupku, za který ve správním řízení lze uložit pokutu až do výše 50 tisíc korun a zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel až na dva roky. Pokud je u řidiče zjištěna hodnota alkoholu nad jedno promile, tak se dopouští přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, a za tento trestný čin může být pachatel potrestán trestem odnětí svobody až na 3 roky a opět trestem zákazu činnosti spočívajícím v řízení motorových vozidel.

Konzumace alkoholu a řízení vozidel je neslučitelné a dlouhodobě patří tato problematika mezi priority jak Policie České republiky, tak i Českého svazu pivovarů a sladoven. Projekt si proto klade za cíl přispět ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu a co nejvíce snížit riziko dopravních nehod zapříčiněných osobami pod vlivem alkoholu.

Zdroj a foto: Krajské ředitelství policie Kraje Vysočina