12. prosince 2022
2 minuty čtení

Respirační onemocnění na Vysočině překonala hranici epidemie

Závažné průběhy ani úmrtí hygienici neevidují, přesto na Vysočině respirační odemocnění dosáhla hranice epidemie. Na 100 000 obyvatel připadá 1970 nemocných. Před týdnem jich bylo při stejném přepočtu 1677. Nejvíce nemocných je na Žďársku a nákaza se šíří zejména mezi dětmi.

„Nejzasaženější věková kategorie je do pěti let a následně děti od devíti do 14 let. Starší generace zatím není tak zasažená, nicméně očekáváme, že se ta vlna přelije i do starší generace, zvláště teď, kdy nás čekají vánoční svátky, lidi se budou navštěvovat," uvedla Jana Böhmová, mluvčí Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina.

V kraji je podle ní potvrzená chřipka typu A a mezi nemocnými se vyskytují také RS viry. „Co se týká covidu-19, tam je situace velmi klidná, to je nějakých 46 případů na 100 000 obyvatel, ani nemáme hlášené těžké průběhy," řekla Böhmová.

Nejvíc nemocných je na Žďársku, v kategorii dětí do pěti let je nejvyšší nemocnost na Pelhřimovsku. Podle Böhmové je vhodné, aby lidé dbali opatření, na která byli zvyklí v souvislosti s covidem-19, patří mezi ně smrkání do kapesníků, kýchání do předloktí, důsledná hygiena rukou, dezinfekce, nošení roušek v případě, že se člověk cítí být nemocný, případně vyhýbání se větším kolektivům. Je také stále vhodná doba na očkování.

„Co se týče vánočních svátků, moc prosíme, aby byli lidé uvážliví. Pokud se necítí dobře, ať raději návštěvu u rodiny o pár dní odloží, aby se nákaza do starší populace pokud možno nedostala," řekla Böhmová.

I při slabých projevech nemoci by školní děti měly raději zůstat doma, platí to i pro pracující dospělé.

Zdroj: ČTK
Foto: freepik.cz

Dále doporučujeme