20. listopadu 2022
5 minut čtení

Reportáž: V Bříšku jako v pokojíčku. Kam v Jihlavě na snídani?

Pryč jsou časy, kdy jste si po ránu s prázdným žaludkem v Jihlavě ani neškrtli, pokud tedy pomineme čerstvý rohlík ze sámošky. Nic proti pečivu, i my ho občas rádi zakousneme, ale stejně tak si s chutí zajdeme na bohatou, dobrou a teplou snídani někam do kavárny, bistra nebo restaurace, kde nám ji donesou až pod nos. V Jihlavě je takových míst už několik. A tak jsme se rozhodli, že vám je budeme postupně představovat v podobě krátkých, neplánovaných reportáží.

Snídaně v kavárně a cukrárně Ignác,
20. 11. 2022

Dalším místem, kam jsme v rámci našeho redakčního "Tour de snídaně v Jihlavě" zavítali, je kavárna a cukrárna Ignác na Masarykově náměstí. Přiznáme se, že tam chodíme často a rádi  redakční porady, ale tentokrát jsme tam zavítali v neděli ráno. A klobouk dolů před všemi děvčaty, naši nečekanou přítomnost zvládla skvěle.

Od pondělí do neděle

Ignác je samozřejmě pořád cukrárnou a kavárnou s plnými vitrínami zákusků a dortíčků, ale každé ráno si tu můžete dát i teplou a vydatnou snídani. Podávají je od pondělí do neděle od 8 do 11:30 hodin. Pokud chcete mít jistotu, že si sednete, je vždy lepší udělat si rezervaci. V pracovní dny (i podle našich zkušeností) praská kavárna často ve švech už od božího rána, na víkendové snídaně se prý stoly zaplňují nejvíce až kolem 10. hodiny dopolední, kdy totiž hosté spojí snídani rovnou s obědem.

Snídaně můžete vybírat ze stálé nabídky, která čítá přes 15 pokrmů. Pokud budeme mluvit za sebe, nedáme dopustit na avokádový chléb se sázeným vejcem, ale takové třípatrové lívanečky na sladko..., ty vaše chuťové pohárky taky pěkně rozparádí. Nechybí samozřejmě párečky, kontinentální snídaně nebo hemenex a spousta dalšího. Zajímavé jsou také lívance na slano, které si polijete javorovým sirupem. Na víkend vždy personál vymýšlí speciální menu, kdy ke stálé nabídce přidá dvě jídla navíc. Dnes (20. 11.) jsme tak mohli ochutnat zapečený croissant se salátkem a vafle Kinder. Celé jsme vám to samozřejmě natočili, mrkněte:

Kavárna je prostorná, míst je tu spousta, chodí sem všechny věkové skupiny, je tady wi-fi, a tak se tu dají dobře řešit i pracovní věci. Voní tu káva, čaje a teď před Vánoci  můžete zakoupit i různé dárkové balíčky nebo vouchery na konzumaci v dárkovém balení. Pokud se do Ignáce dříve či později vydáte ať už na snídani, nebo na zákusek, přejeme vám v obou případech pohodu a dobrou chuť. :-)


Snídaně v kavárně Paseka, 28. 10. 2022

Bezbariérovou Kavárnu Paseka nemusíme určitě spoustě z vás představovat, ale přesto to trochu uděláme. Najdete ji na Helenínské ulici, v budově, kde byla v dobách minulých taková ta typická sámoška. Teď byste zde stopy po bývalé prodejně hledali jen těžko, majitelka Pavla Paseková tady totiž vykouzlila fakt milé místo. Je tu příjemné posezení jak pro dva, tak i větší počet lidí, velký dětský koutek a na toaletách přebalovací pulty či nočníky, dále taky  místnost s velkým pracovním stolem, kam si můžete zalézt, mít jednání, otevřít notebook a v klidu pracovat - třeba právě při snídani.

Od kolika do kolika tu můžete snídat? To se dozvíte v krátké reportáži

Anglická, zdravá, sladká i sezóní

Na Pasece si můžete vybírat ze čtyř typů snídaní. Tou první je bohatá anglická snídaně, kde nechybí vajíčka, šunka, fazole, párky i čerstvá zeleninová příloha. Milovníci sladkých snídaní si můžou dát lívanečky s ovocem a sirupem, nebo sladkou ovesnou kaši. Vyznáváte zdravější způsob stravování? Tak si dejte třeba hummus s avokádem, podobně jako dvě maminky, které snídaly u vedlejšího stolu. Pavla často volí i sezónní potraviny, takže se může stát, že bude najednou snídaně s chutí dýně. Na porcích se tady nešetří, takže do oběda máte nejspíš vystaráno. 

A protože jsme v kavárně, tak od samého rána nechybí ve vitrínce zákusky, dortíčky nebo kousek buchty. My ochutnali makronku i dortík,  espresso, capuccino, lungo i džusy. Na přání není problém mít pití pro děti v uzavíratelných sklenicích s kovovým brčkem.

A kam to bude příště? Prozradíme jen tolik, že je to jedno z míst, které i Pavla Paseková zmiňuje jako oblíbenou jihlavskou kavárnu, kam ráda zajde. :-)

Autorka: Ivona Kavalierová

Poznámka: Nejedná se o placenou propagaci.