16. prosince 2022
2 minuty čtení

Ptačí chřipka na Vysočině, vyskytla se v malém chovu na Žďársku. V Česku platí od středy zákaz venkovního chovu

Nové ohnisko ptačí chřipky zjistili veterináři v malém chovu v obci Rovečné na Ždársku. Chovatel měl 15 slepic a sedm kachen, uhynulo mu 15 kusů drůbeže, zbývající bude utracená.

Státní veterinární ústav Praha z odebraných vzorků potvrdil výskyt ptačí chřipky H5N1, na stanovení patogenity se v tuto chvíli čeká. Jde o sedmé ohnisko ptačí chřipky, které se objevilo v Česku od začátku tohoto měsíce.

Veterinární inspektoři v chovu odebrali vzorky a odeslali je k vyšetření. Okolo ohniska budou podle mluvčího vymezena uzavřená pásma a v nich budou přijatá mimořádná veterinární opatření.

V Česku bylo letos od začátku prosince potvrzeno sedm ohnisek ptačí chřipky. Ve všech předchozích případech šlo o vysoce patogenní variantu subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka, uvedla SVS. Čtyři z ohnisek jsou ve Středočeském kraji a dvě v Jihočeském. Pět bylo v malochovech drůbeže a jedno ve velkochovu kachen na výkrm ve Frahelži na Jindřichohradecku, kde bylo kvůli nákaze 5. prosince utraceno 15 000 kachen.

Zákaz venkovního chovu

V Česku je od středy zakázaný venkovní chov drůbeže. Chovatelé tak musí své ptáky umístit do budov. Výjimku mají chovatelé běžců, jako jsou třeba pštrosi, a holubů. Pokud není trvalé přemístění ptáků do budovy možné, musí chovatelé maximálně omezit kontakt své drůbeže s volně žijícími ptáky. Za porušení těchto mimořádných opatření hrozí vysoké pokuty. U fyzických osob může sankce činit až 100 000 korun a u právnických osob, tedy firem, až dva miliony.

Zdroj: čtk, foto: pexels
 

Dále doporučujeme