15. listopadu 2022
2 minuty čtení

První část obchvatu Jihlavy má stát 575 milionů. Tři sta sedm milionů má Kraj Vysočina slíbených z evropských fondů

První část jihovýchodního obchvatu Jihlavy postaví konsorcium firem MI Roads, IMOS Brno a BES za 575 milionů korun včetně DPH. Smlouvu o dílo dnes elektronicky podepsal náměstek hejtmana Miroslav Houška (KDU-ČSL) jako poslední z účastníků. Následovat bude předání staveniště. Nová část silnice by podle náměstka měla být uvedená do předčasného užívání do konce října 2024. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Na stavbu má Kraj Vysočina slíbených 307 milionů korun z evropských fondů. Dodavatele vybral napotřetí, lhůta pro čerpání dotace se tím podstatně zkrátila.

Nová silnice měřící 2,4 kilometru se šesti mosty propojí výpadové trasy I/38 na Znojmo a II/405 na Třebíč. Minulá dvě řízení na dodavatele stavby se protahovala kvůli námitkám a odvoláním. V posledním řízení podle kraje žádné námitky nepadly. Stavbu se snaží zahájit co nejdříve, protože možnost čerpání dotace z programu IROP má jen do konce příštího roku.

Původně chtěl Kraj postavit najednou celý jihovýchodní obchvat Jihlavy měřící 5,5 kilometru. Kvůli průtahům ve výběrovém řízení Kraj později stavbu rozdělil na dvě části.

Zdroj: čtk, Foto: redakce