06. července 2022
3 minuty čtení

Průvod retrokočárků v Polné by se mohl stát novou tradicí

V Polné na Jihlavsku oslavili sváteční úterý netradičně, přesto by se z průvodu historických kočárků do budoucna stát tradice mohla. Alespoň podle slov Bohumíra a Jindřišky Jahodových, sběratelů kočárků a organizátorů neobvyklého průvodu.

"S manželkou jsme členy skupiny Nostalgie, která se zabývá sbíráním retrokočárků. Sami vlastníme sbírku kočárků značky Liberta z let 1969 až 1973," řekl Jahoda. Ve sbírce za 1,5 roku její existence nashromáždili 31 kočárků, vedle Liberty i kočárky zahraničních značek. Jedním z nejstarších je secesní kočárek, který byl vyroben kolem roku 1890. Některé kočárky Jahoda renovuje, na jiných už musí pracovat odborník. Cílem ale není to, aby vypadaly jako nové. "To už by se ztratilo to, co historické kočárky mají mít," řekl Jahoda.

Setkání sběratelů není v České republice raritou, pravidelně se pořádají také ve Valticích, v Lednici, Brně nebo Poděbradech. Hezkou akci bohužel mírně poznamenalo nepříznivé počasí, přesto se průvodu zúčastnilo asi 50 kočárků, některé sběratelské kousky zůstaly raději vystaveny v suchu v místním pivovaru. Součástí akci byla i dobová módní přehlídka a program pro děti.

Zdroj: ČTK
Foto: Jihlavský deník