05. března 2023
3 minuty čtení

Provozů zpracovávajících mléko, maso nebo med na Vysočině přibývá

Na Vysočině loni přibylo 41 provozů zpracovávajících mléko, maso nebo med. K nárůstu přispěli zejména menší zpracovatelé masa, včetně řeznictví. Skončilo sedm hospodářství produkujících syrové mléko, počet těchto provozů je ale na Vysočině pořád nejvyšší mezi kraji v Česku.

„Stále přetrvává trend registrací nebo schvalování nových provozů podnikatelů, zejména těch malých, zpracovávajících vlastní produkty chovatelů," uvedl Miroslav Tuček, ředitel odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví krajské veterinární správy. V roce 2022 vzniklo na Vysočině 74 provozů, které se zabývají zpracováním potravin živočišného původu, činnost jich ve stejné době ukončilo 33.

Na konci minulého roku bylo v Kraji Vysočina 39 schválených jatek, 53 registrovaných faremních minimlékáren a mlékáren, devět provozů pro porážku a bourání masa zvěře chované na farmách a 28 provozů, které se zabývaly zpracováním medu, z větší části z vlastního chovu včel. Na území kraje také fungovalo 23 automatů na prodej syrového mléka, jak přímo na farmách, tak i mimo ně.

Inspektoři krajské veterinární správy loni v těchto potravinářských provozech uskutečnili přes 1500 běžných hygienických kontrol, i vzhledem k rostoucímu počtu těchto zpracovatelů se počet kontrol meziročně zvýšil o šest procent. Podnikatelé například chybovali při dodržování správné výrobní a hygienické praxe, když třeba v provozech neměli dostatečně účinné čištění a sanitaci. Nedostatky byly zjištěny také v označování potravin či v dodržování stanovených parametrů v potravinách, jako je třeba obsah tuku a soli.

Veterinární inspektoři a asistenti na jatkách v našem kraji za uplynulý rok prohlédli přes 50 900 kusů skotu, skoro 190 000 prasat, 144 000 kusů drůbeže a králíků, 800 ovcí a 451 koz. V oblasti hygienického dozoru zjistila veterinární správa na Vysočině vloni 115 přestupků. Nejvyšší pokuta, ve výši 72 000 korun, padla za nedodržení požadavků na čištění a sanitaci provozu.

Zdroj: čtk
Foto: www.freepik.com