23. listopadu 2022
8 minut čtení

Prostata dává spermiím batůžek s výživou, aby vydržely cestu k vajíčku. V pozdějším věku však pány spíše trápí

Prostata je tak trochu jako slepé střevo. Často dělá v těle více škody než užitku. Ale abychom prostatě zas tak moc nekřivdili - úplně k ničemu není. Spermie, které se dostávají ven z nadvarlete, jsou obohacené vitamíny a enzymy právě díky prostatě. Jenže prostata dokáže ve vyšším věku hodně potrápit, a protože si připomínáme mužské zdraví a prevenci, tak jsme si o tomto orgánu připomínajícím mandarinku, povídali v druhém díle našeho „movember seriálu“ s uroložkou Monikou Žižlavskou.

Jednou z mála funkcí prostaty je skutečně vyživování spermií. Než se dostanou k vajíčku, tedy projdou dělohou a vejcovodem, tak to pár dní trvá. Potřebují sílu, kterou jim prostata živinami dodala v podobě enzymů, cukrů a slizkého obalu, který je chrání před kyselým poševním prostředím. Ano, můžeme říci, že spermie dostanou od prostaty na záda batůžek s jídlem, a vyráží na cestu.

Když si ji budeme snažit představit, musíme soustředit svou pozornost  pod močový měchýř. Na moč, která jde z ledvin do močovodu, následně do močového měchýře, a pak do močové trubice. A právě začátek té trubice, těsně pod měchýřem, je krytý prostatou. Bingo. Jsme tam.  Moč se pak dostane zbytkem trubice ven. V mládí o tom ani nevíme, s pokročilým věkem po tom toužíme. V určitém věku totiž prostata začne dělat problémy. Zbytní a zduří a začíná připomínat mandarinku. Močová trubice jde prostředkem, a když prostata zduří, tak trubici zkrátka utlačí. A to je ten problém, proč mají starší pánové potíže s močením.

Jsou dva druhy prášků, které v tu chvíli uleví.  Jeden se dává na zmenšení prostaty, druhý na rozšíření a uvolnění močové cesty. Ty první dostávají od lékaře muži, kteří už nejsou sexuálně příliš aktivní, protože hormony v nich obsažené jim vezmou sexuální apetit. Druhý zmiňovaný medikament, který se stará o to, aby prostata netlačila na trubici a uvolňovala proud moči, mohou užívat i čtyřicátníci, v podstatě hned s prvními potížemi.

S věkem roste počet nemocných, ale klesá urputnost rakoviny

Dozvědět se o tom, že v prostatě bují rakovina, nám tělo neusnadňuje, protože se ve svém začátku nijak neprojevuje. Rakovina prostaty nebolí. To je první problém. Druhý problém je, že může být i v prostatě, která není zvětšená. Na prevenci by měli chodit muži od 50 let, pokud ale mají někoho v rodině, klidně i přes koleno, kdo měl rakovinu prostaty, tak by měli preventivní vyšetření vyhledat už s oslavou pětačtyřicátých narozenin. 

A ačkoli prohmatávání análním otvorem je pro muže velkým strašákem, může mu zachránit život.

„Proto se tomu říká prevence, protože muž nemusí mít žádné citelné potíže. A právě v rámci prevence, tedy odběrem krve, ultrazvukem a ideálně prohmatem, se na to přijde dřív, než potíže mít začne. Protože když už muž začne mít potíže s prostatou, tak už je nemoc v pokročilém stádiu. Ne, že by s tím nešlo už nic dělat, ale ty léčebné  metody jsou omezené. Když ke mně přijde muž, tak ho hned do vyšetření prohmatem nenutím, chápu, že je mu to nepříjemné, vidíme se prvně, a tak mu dám čas,” uklidňuje a apeluje na vyšetření uroložka Monika Žižlavská. 

Spousta mužů umře dříve na něco jiného, aniž by se dozvěděli, že rakovinu prostaty mají

Nejen časté noční močení, ale i neschopnost čůrat dlouho nebo souvislým proudem moči, jsou příznaky, které by měly muže varovat, že je něco už vážně  špatně. Rakovina prostaty je naštěstí tak trochu líná a postupuje velmi pomalu. Většina pacientů s ní žije roky, aniž by o ní měla zdání. Často zemřou dříve na jinou nemoc, aniž by o tomto karcinomu věděli. Což potvrzují i slova uroložky Moniky Žižlavské:

„S tím, jak se nám prodlužuje věk, a muži stárnou, tak se dá ošklivě říct, že této rakoviny se dožijí vlastně téměř všichni. Je tam taková pomocná úměra. Říká se, že tak od 60 nebo 70 let je to stejné procento mužů jako věku. Takže třeba v 70 letech je tam 70% pravděpodobnost, že tam někde rakovinotvorné buňky jsou. U rakoviny prostaty platí, že čím později se objeví, tím je hodnější, tím je pomalejší, už je taková stará a unavená, která jim nějak výrazně neubližuje.”

Léčba je možná, celoživotní následky ale také

Ačkoli jde o poměrně běžné onemocnění, pořád u nás zabíjí spoustu mužů a je třeba mu předcházet. A to stále omílanou prevencí. Léčit se dá. Ale následky můžou být trvalé. A to v podobě inkontinence, nebo poruchy erekce. A to asi žádný z mužů nechce. Léčba probíhá hormonálně, chemoterapií nebo ozařováním. Někdy bývá jediným řešením chirurgické vyjmutí prostaty - prostatektomie. V současnosti prováděná řezem přes břicho. Další možností je operace přes celou hráz, ale i laparoskopická operace. U starších pacientů se používá metoda pomocí sledování hladiny PSA (prostatického specifického antigenu). Pokud se nezvyšuje, k žádné radikální léčbě lékař nepřistoupí. Příčinou jeho zvýšení ale nemusí být jen rakovina, ale i zvětšení prostaty, které souvisí s věkem, nebo i zánět prostaty, takže panika není hned na místě. Při zvýšení PSA se nádor potvrdí, nebo vyvrátí pomocí biopsie, tedy odběrem vzorku tkáně tenkou jehlou. 

Testosteron - věrný mužův parťák, i zákeřný nepřítel

Testosteron nestojí jen za mužským libidem, ale i růstem nádoru. Muži by měli s péčí o svou chloubu začít už v patnácti letech pravidelným každoměsíčním vyšetřením varlat. Jednoduchým prohmatem v klidu a teple, který je má utvrdit v tom, že je vše, „jak bylo před měsícem”. Na varlata si dávat pozor, neotloukat je při sportu a nenechat prochladit chlapáckými řečmi typu: “nemám vaječníky, mně studený schody nevadí”, protože prochlazením a pravidelnými záněty se nemoc často spouští. A pokud mají varlata vytvářet testosteron, měli by se o ně zodpovědně starat.

„Zvýšené riziko zánětu varlat a prostaty je skutečně u chlapů, který mají možnost víc prochladnout. Třeba rybáři, myslivci.  Vím, že chlapi jsou tvrďáci, potřebují nám dokazovat, že vydrží vše, ale musí si dávat pozor, aby neprostydli. Ono dvakrát, třikrát se nic nestane, ale pak jednou si zánět uženou a oba dva tyhle orgány jsou zlotřilci v tom, že když je tam zánět jednou, tak se rád vrací. Záněty prostaty zvyšují riziko rakoviny. A u prostaty platí už to všeobecné, že riziko zvyšuje kouření, alkohol a drogy. Jak už bylo tisíckrát řečeno - jediná prevence rakoviny je vyvarovat se zánětu, úrazu a vést  aktivní zdravý život,” uzavírá doktorka Žižlavská.
 

Movember není jen holení knírku a selfíčka s ním. Movember (knír - moustache a listopad November) vznikl proto, aby upozorňoval na mužské zdraví, na rakovinu prostaty a varlat.

I když každoroční osvětová akce Movember je viditelná už na začátku listopadu, kde se muži oholí a do konce měsíce si nechávají růst knírek, neměla by s koncem listopadu a dorůstáním bíbra skončit. 

O rakovině varlat si můžete přečíst tady

Připravila: Ivon Kavalierová
Foto: archiv Mudr. Žižlavské, pixabay.com, pexels.com