30. března 2022
2 minuty čtení

Program na sobotu? Přece Kapří den v Jihlavě

 Jihlava v sobotu znovu oslaví Kapří den, jímž si kdysi obyvatelé připomínali záchranu města před napadením v roce 1402. Dávnými událostmi je inspirovaný také program nové městské slavnosti, která se bude odehrávat v parku Gustava Mahlera a v okolí Brány Matky Boží. Přepadení Jihlavy připomenou hry, komentované procházky i velký večerní komiksový videomapping. ČTK to sdělila Lenka Kremláčková z pořadatelské městské organizace Brána Jihlavy.

Venkovní hry, divadlo i hudba

"Chtěli jsme Kapří den pojmout jinak než jen jako historickou slavnost. Proto jsme přichystali sportovní turnaj a venkovní hry inspirované touto událostí, kterých se může zúčastnit úplně každý," uvedla Kremláčková. Slavnost zahájí dvě hodiny před polednem loutky v nadživotní velikosti divadla TEJP, vedle divadla, her a koncertu nabídne i jarmark s předváděním řemesel. Restaurace se připojí nabídkou rybích specialit.

Program vyvrcholí videomappingem, který bude od 20:00 promítaný na třech místech, v parku Gustava Mahlera, na Minoritském náměstí a za Bránou Matky Boží. "Ukáže nejen, co se tehdy v roce 1402 stalo, ale také přímo kde se to stalo," uvedla Kremláčková.  

Jihlavu přepadly oddíly moravské šlechty pod vedením Zikmunda z Křižanova v době moravských markraběcích válek. Útok se městské posádce podařilo odrazit i díky minoritským mnichům, kteří na útočníky upozornili. Jihlavané si pak událost připomínali přes 100 let Kapřím dnem, při němž byli mniši odměňovaní sedmi groši a kaprem.

Náklady na novou městskou slavnost budou okolo 400 000 korun.

Zdroj: ČTK, foto: Brána Jihlavy