29. ledna 2023
3 minuty čtení

Pro Petra Pavla hlasovalo na Vysočině 168 295 voličů, vyhrál obě kola

V Kraji Vysočina zvítězil ve druhém kole prezidentských voleb generál ve výslužbě Petr Pavel, kterému odevzdalo hlas 57,39 procenta voličů. Bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš podle údajů Českého statistického úřadu dostal 42,61 procenta. Pro Pavla tak v kraji hlasovalo 168 295 voličů, Babiš dostal 124 951 hlasů. Volební účast byla 73,63 procenta.

V prvním kole voleb před dvěma týdny hlasovalo na Vysočině 72,54 procenta voličů. Babišovi dali 35,5 procenta hlasů, pro Pavla hlasovalo 31,46 procenta voličů.

Hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO) je s výsledkem voleb spokojený. Sám volil Pavla kvůli hodnotám, které nově zvolený prezident zastává. "Hodnoty, které prezentuje Andrej Babiš, dlouhodobě nesdílím," řekl ČTK Schrek.

Je velmi spokojený s volební účastí. Přál si, aby byla vysoká, aby nikdo nemohl volbu zpochybnit kvůli nízké účasti. "Ten mandát je velmi silný. Očekávám, že se nejvyšší ústavní činitelé shodnou na slušné, věcné a faktické komunikaci. Je dobře, že generál Pavel znovu po svém zvolení řekl, že není vládním kandidátem, že je občanským kandidátem. Očekávám, že (prezident) nebude zasévat vítr, aby ve finále sklidil bouři tak, jak ji sklízejí lidé z týmu Andreje Babiše. Právě Andrej Babiš urazil a veřejně pomluvil v posledních letech řadu lidí, bez skrupulí," dodal hejtman.

V Pavlovo vítězství pevně věřil i Milan Kolář, zakladatel hudebního festivalu Prázdniny v Telči. Očekává, že jeho zvolení přinese společnosti důstojnost a řád. "Mohl by (Pavel) změnit hlavně náladu ve společnosti, že to může být lepší, že budeme mít (na Hradě) slušného člověka, za kterého se nebudeme stydět a budeme pyšní," řekl ČTK Kolář.

V krajském městě vyhrál obě kola voleb Petr Pavel. Před 14 dny získal v Jihlavě 37,62 procenta hlasů, Babiš 32,7. Nyní byl poměr výrazně pro Pavla, pro nějž hlasovalo 61,31 procenta voličů, zatímco pro Babiše 38,68 procenta. Volební účast v Jihlavě byla v druhém kole 70,03 procenta. V Telči, městě zapsaném na seznamu UNESCO, kde volil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), vyhrál Pavel také obě kola voleb. V tom druhém získal 64,84 procenta hlasů, Babiš 35,15 procenta.

Zdroj: čtk
Foto: www.generalpavel.cz