24. dubna 2022
3 minuty čtení

Při rekonstrukci domu na náměstí našli archeologové unikátní nález v odpadní jímce

Na dvoře rekonstruovaného historického domu čísla popisného 21 na jihlavském Masarykově náměstí nalezli archeologové inventář mincovny ze 13. století včetně raznice brakteátů Václava II.

Čerstvý nález představil v pátek 22. 4. 2022 na konferenci Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska v Jihlavě archeolog Šimon Kochan.

Archeologové na dvoře goticko-renesančního domu odkryli zahloubený suterén domu ze 13. století, který nestál příliš dlouho. Mohla to být provizorní stavba, která byla v zadní části parcely, aby nepřekážela výstavbě hlavního domu na náměstí. Součástí objevu v zásypu byl i kamenný přeslen.

Unikátní nález ležel v odpadní jímce

Vybavení mincovny včetně kovadliny, raznice brakteátů, závaží nebo forem na stříbrné pruty leželo ukryté v odpadní jímce. Kde přesně mincovna v Jihlavě sídlila, není podle Kochana jisté. Romantické představy 19. století ji podle něho situovaly do domu v západní části náměstí, za kterým je ulice U mincovny, mohla sídlit i na radnici, čemuž by napovídaly její silné stěny, snad opevnění.

"A jsme opatrní, abychom prohlásili, že dům Masarykovo náměstí 21 je jihlavská mincovna, protože není zase tak honosný. To, že sice máme věci z mincovny v jímce, tak to nemůžeme stoprocentně sjednotit s tím domem," řekl Kochan. Na místě podle něho nemusela fungovat mincovna, ale zlatnická dílna, která raznice pro mincovnu vyráběla. "Nebo je ve hře varianta, že se mohlo jednat o takzvanou penězokazeckou dílnu," řekl Kochan.

Mincovna v Jihlavě zanikla zřejmě kolem roku 1300

Jihlava byla královské horní město, těžilo se zde stříbro a razily mince. Brakteát je drobná stříbrná mince, kterou zdobí reliéf jen z jedné strany. Fungování mincovny v Jihlavě je doložené několika historickými dokumenty, které ji zmiňují. Zanikla asi k roku 1300, kdy byla ražba mincí soustředěna do Kutné Hory. "Nález, který máme, může souviset s touto událostí, kdy zrušili jihlavskou mincovnu a stěhovali ji do Kutné Hory," řekl Kochan.

Nálezy jsou podle Kochana čerstvé, archeologický výzkum pokračuje a interpretace nálezů se bude zpřesňovat. Dendrochronologická datace už ale přesně určila, že dřevo na trámy na původní stropy sklepení bylo pokácené v zimě na přelomu let 1279 a 1280.

Zdroj: ČTK, Foto: Ježkovy oči