11. března 2023
3 minuty čtení

Převrácená cisterna s mlékem, popadané stromy, domácnosti bez proudu, nehody i problémy na kolejích. Silný vítr na Vysočině úřadoval ve velkém

Cestování na Vysočině od noci na dnešek ztěžoval silný vítr a sněžení. Hasiči měli okolo 70 výjezdů, nejčastěji odklízeli stromy z vozovek. Vyplývá to z jejich webu. Policie přijala oznámení o třech desítkách dopravních nehod, většina se stala dopoledne. Hodinu před polednem bylo v tomto kraji bez elektřiny 1100 odběratelů, obnovení dodávek elektrického proudu ve všech postižených regionech oznámila společnost EG.D ze skupiny E.ON po 17:00. Výstraha meteorologů před silným až velmi silným větrem platí na Vysočině do dnešních 19:00.

Problémy na železnici

Na železnici byl kvůli následkům větrného počasí přerušený provoz ve třech úsecích. Nejdéle trvaly opravy trakčního vedení v Jihlavě. Náhradní autobusy jezdily v úsecích z Jihlavy do Rantířova a do Kostelce. Podle webu Českých drah tam omezení začalo tři hodiny po půlnoci a skončilo po 18:00.

Na trati mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Chýnovem na Táborsku zastavil ráno vlak před spadlým stromem, provoz byl přerušený na víc než hodinu. Skoro dvě hodiny nebyl dopoledne kvůli stromu v kolejišti průjezdný úsek Horní Cerekev - Dobrá Voda u Pelhřimova.

Převrácená cisterna, havarovaný atuobus

U Přibyslavi na Havlíčkobrodsku se před 6:30 převrátila na bok cisterna převážející mléko, řidič zůstal uvězněný, ale nezranil se, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová. U Škrdlovic na Žďársku ráno havaroval autobus, dva lidé se podle policie lehce zranili. Další cestující se zranil při střetu dvou aut u Bohdalova na Žďársku. Před polednem a pak hodinu a půl odpoledne byla neprůjezdná silnice 38 u Štoků na Havlíčkobrodsku kvůli vyprošťování kamionu.

Sypače silničářů začaly kvůli sněžení jezdit tři hodiny po půlnoci. V některých kopcích přes den nemohly vyjet kamiony, vítr vháněl sníh na vozovky. Později odpoledne podle dispečera krajské správy a údržby vítr trochu zeslábl a ubylo přeháněk.

V noci na neděli by podle meteorologů mělo být na Vysočině polojasno až skoro jasno, s nejnižšími teplotami tři až šest stupňů pod nulou. Místy může být náledí. Vítr by měl dál slábnout.

Zdroj: čtk
Foto: HZS Kraje Vysočina