09. března 2023
2 minuty čtení

Pozor, zlý pán: Na Vysočině bylo loni majitelům odebráno kvůli špatné péči 17 psů

Na Vysočině bylo loni majitelům kvůli špatné péči odebráno 17 psů. Aktuálně inspektoři prověřují chov s dalšími 130 psy v Útěchovicích na Pelhřimovsku. K této kauze zatím Státní veterinární správa neposkytla bližší informace s odkazem na to, že kontrola ještě neskončila.

„Případ je kvůli velkému počtu psů velmi náročný a kontrola stále běží, je tedy předčasné činit konečné závěry. Uzavření případu odhadujeme na několik týdnů," uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček koncem minulého týdne.

Podle údajů krajské veterinární správy v posledních letech přibyly podněty od veřejnosti, které se týkají možných pochybení v chovech zvířat. Vloni jich přijala a prověřila přes 130, podobně jako o rok dříve. Někdy ale inspektorům zvýšený zájem lidí práci spíš ztěžuje, pokud jsou jednotlivé kauzy zveličované na sociálních sítích. V části případů jde o vyřizování sousedských sporů, uvedl Jan Bořil, vedoucí oddělení péče o pohodu zvířat KVS.

Z loňských 132 podnětů od veřejnosti zjistili inspektoři porušení legislativy ve 46 případech, šlo o porušení zákona na ochranu zvířat, veterinárního nebo plemenářského zákona. Oddělení péče o pohodu zvířat má pět inspektorů. Provádějí kontroly v chovech hospodářských zvířat, útulcích, obchodech se zvířaty, kontrolují i jejich přepravu. Ročně také odebírají stovky vzorků kvůli zjišťování nepovoleného množství zbytkových látek, aby se ke spotřebitelům nedostaly zdravotně závadné potraviny živočišného původu.

Zdroj: čtk
Foto: freepik