20. října 2022
3 minuty čtení

Potravinová banka Vysočiny chce pryč z nájmu a mít vlastní sklad

Potravinová banka Vysočina, která dosud sídlí v nájmu v Ledči nad Sázavou, si chce vybudovat vlastní sklad. Koupit a upravit chce objekt bývalé sklárny v blízké Světlé nad Sázavou. Na projekt za 18,9 milionu korun vyjednává dotaci.

Potravinová banka  potřebuje větší skladovací prostory, protože objem potravin, které přerozděluje potřebným lidem, se výrazně zvýšil. "V tomhle období, kdy byl covid a ukrajinská krize, jsme už měli docela problémy s využitím prostor, byli jsme na hraně," uvedl předseda banky Miroslav Krajcigr. Díky vlastní nemovitosti potravinová banka ušetří za nájem, měla by mít také lepší možnosti při čerpání dotací.

Objekt ve světelské Komenského ulici má potravinová banka zatím v nájmu. Díky dotaci ho bude moci koupit a vyměnit tam špatná stará okna za nová. Pak bude shánět peníze na další opravy. Postupně by se tam měla banka přestěhovat. V Ledči nad Sázavou zůstane přibližně za čtyři roky jen její menší sklad.

Bance chybí základní potraviny

Lidí, kteří potřebují potravinovou pomoc, podle vedoucí banky Evy Šilhanové pořád přibývá, jde o místní obyvatele. "My už v tuhle chvíli nemáme základní potraviny - mouku, mléko, olej, rýži. Máme tu pár krabiček těstovin," řekla. Lepší zásoby má banka v drogerii. "Před sbírkou toho máme vždycky méně, ale takhle vybraní jsme nikdy nebyli," podotkla.

Podzimní sbírka

Podzimní kolo sbírky potravin v obchodech pořádané Českou federací potravinových bank bude 12. listopadu. Potravinová banka Vysočiny bude spolu s dalšími organizacemi zajišťovat sbírku ve 21 obchodech. Přímo do banky půjdou dary z pěti prodejen.

O potravinové bance Vysočiny

Potravinová banka Vysočina je nestátní nezisková organizace, jejím cílem je bojovat proti hladu, chudobě a plýtvání potravin. Loni rozdala 376 tun potravin, o 152 tun víc než v předchozím roce. Jídlo, které zbylo v obchodech a jiných provozovnách, poskytuje prostřednictvím charit, sociálních odborů a dalších organizací.

Zdroj: čtk, foto: FB Potravinová banka Vysočiny