17. dubna 2023
2 minuty čtení

Potravinová banka na Vysočině potřebuje především základní suroviny a konzervy. Sbírka proběhne už tuto sobotu

Rýže, mléko, olej, cukr, mouka a různé konzervy a další trvanlivé potraviny a suroviny. Právě to nejvíce chybí v potravinové bance Vysočiny. Pracovníci banky svážejí z obchodů pravidelně neprodané pečivo, čerstvou zeleninu a ovoce. K nim potřebují dodat takové potraviny, aby si z balíčku, který lidé dostanou, mohli udělat nějaké jídlo. Žadatelů o tuto pomoc přibývá. Pravidelná celostátní jarní sbírka potravin v obchodech bude v sobotu 22. dubna.

Banka sídlí v Ledči nad Sázavou. Pár zásob ještě má, ale třeba trvanlivé kravské mléko, olej, cukr, konzervy nemají. Konzerv je v bance nedostatek celoročně. Okruh lidí, kteří potřebují výpomoc. Není to kvůli válečným uprchlíkům, ale kvůli rostoucím nákladům domácností. Dřív to byly hlavně matky samoživitelky a staří lidé, teď mají problém zvládat běžné výdaje i některé rodiny, kde pracují oba rodiče.

V sobotu je sbírka

Potravinová banka Vysočina bude v sobotu spolu s dalšími neziskovými organizacemi zajišťovat sbírku potravin ve 23 obchodech. Ve většině prodejen budou přijímat dary od nakupujících dobrovolníci charit a jiných organizací, vybrané zboží si tyto organizace hned odvezou a budou ho rozdělovat klientům ve svém okolí.

Potravinová banka Vysočina vloni přerozdělila přes 380 tun potravin a dalšího zboží, bylo to asi o pět tun víc než v předchozím roce. Jídlo, které zbývalo v obchodech a v jiných provozovnách, poskytovala prostřednictvím úřadů, charit a dalších organizací skoro 10.000 lidí v nouzi. V letošním prvním čtvrtletí byl podle Šilhanové získaný objem zboží srovnatelný s minulým rokem.

Zdroj: čtk
Foto: Ivona Kavalierová

Dále doporučujeme