14. listopadu 2022
2 minuty čtení

Poslední podpis připojen. Stavba obchvatu může začít

Dnes pár minut před půl dvanáctou podepsal náměstek hejtmana Kraje Vysočina Miroslav Houška elektronicky  smlouvu o dílo na stavbu jihovýchodního obchvatu Jihlavy, část JIH. Dokument čítá 353 stran. „Dalším krokem je předání staveniště. Stavba přijde na více než půl miliardy korun. Předčasné užívání obchvatu se očekává do konce října 2024,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast dopravy a ekonomiky Miroslav Houška.

Jde o část jihovýchodního obchvatu Jihlavy. Nová silnice měřící 2,4 kilometru propojí výpadové trasy I/38 na Znojmo a II/405 na Třebíč. Bude na ní šest mostů. Na stavbu má kraj slíbenou dotaci 307 milionů korun. Práce by chtěla krajská samospráva podle dřívějších vyjádření začít co nejdřív, možnost čerpat dotační peníze totiž má jen do konce příštího roku.

Dodavatele na stavbu obchvatu vybrali radní Kraje 18. října. Hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO) pak řekl, že bylo podáno pět cenových nabídek. 

Původně chtěl Kraj postavit najednou celý jihovýchodní obchvat Jihlavy měřící 5,5 kilometru. Dodavatele vybralo minulé vedení Vysočiny v září 2020. Kvůli průtahům ve výběrovém řízení kraj později stavbu rozdělil na dvě části.

Oznámení o zahájení nového zadávacího řízení na jižní část tohoto obchvatu zveřejnil kraj ve věstníku veřejných zakázek loni v květnu. Výběr firmy letos zopakoval podle doporučení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vybraná firma Metrostav Infrastructure ale 1. dubna oznámila odstoupení z řízení. Mimo jiné uvedla, že se řízení protahuje a náklady ve stavebnictví kvůli válce na Ukrajině stouply. O zahájení nového zadávacího řízení na tuto zakázku rozhodla rada letos v červnu.

Zdroj: Tisková zpráva Kraje Vysočina, čtk Foto:
Kraj Vysočina