08. srpna 2022
4 minuty čtení

Poptávka po palivovém dříví roste, zatím ne dramaticky

Poptávka po palivovém dříví kvůli zdražování elektřiny a zemního plynu roste, ale zatím se nezvyšuje dramaticky. Liší se i podle místa. Na Vysočině je hodně lidí, kteří mají svůj les a kteří kromě své domácnosti zásobují dřevem třeba i širší rodinu, navíc museli hodně těžit kvůli kůrovcové kalamitě. Jiná situace je v místech, kde je soukromých vlastníků lesů málo a kde není kůrovcová kalamita v lesích. ČTK to řekl Jiří Svoboda, předseda Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a ředitel Lesního družstva obcí v Přibyslavi.

Zájem o palivové dříví se podle Svobody zvyšuje setrvale. "Ale že by to byl třeba dvojnásobek toho, co vloni, to určitě není," řekl. Platby za palivo podle něj kopírují ceny, za jaké se prodává vlákninové dříví výrobcům dřevotřískových desek nebo do papíren. Jeho cena se meziročně zvýšila asi o 400 korun za metr krychlový. U jehličnatého dřeva na palivo se podle předsedy ceny bez daně pohybují okolo 1200 a 1300 korun za metr krychlový, u dřeva listnatých stromů mezi 1500 až 1900 korun.

Levněji vyjde, pokud se lidé s lesníky domluví na tzv. samovýrobě a určené dřevo si sami vytěží. "Tam se odečítá cena té práce a přibližování, takže tam se ta cena může pohybovat v řádech několika málo stokorun," řekl Svoboda. Zájem je podle něj limitovaný tím, že ne každý takovou práci umí, navíc potřebuje motorovou pilu a povoz, aby mohl dřevo z lesa odvézt.

Počet lidí, kteří koupí kamna a začnou shánět dřevo, asi ještě stoupne, až skutečně dostanou vysoké faktury za topení, předpokládá Svoboda. V Česku přibývají například také velké výtopny na biomasu. Kvůli vysokým těžbám z posledních let se ale zásoba dřeva v lesích snižuje. "To pnutí tady do budoucna bude velké," předpokládá předseda SVOL.

Válka na Ukrajině a zdražování mají podle Svobody dopad i na vlastníky lesů. Zahraniční pracovníci, na kterých je podle něj lesnictví poslední dobou do jisté míry závislé, hlavně při pěstební činnosti, se museli vrátit domů nebo je třeba vystřídali jiní, kteří nemají potřebné zkušenosti. Práci techniky prodražila vyšší cena nafty. Na trhu chybí některé chemické přípravky i sadba. V letošním druhém čtvrtletí po předchozím růstu klesla cena kulatiny, podle Svobody začíná být problém s odbytem řeziva, některé pily stojí den i dva v týdnu. Podle něj je otázka, jestli jde o manévr obchodníků, kteří čekají na pokles cen, nebo o projev stagnace na trhu s řezivem, zejména ve stavebnictví.

Ceny pilařské kulatiny se zvyšovaly od loňska a v letošním prvním čtvrtletí byly podle Svobody nejvyšší za dobu, co pamatuje. Pilařská smrková kulatina stála 3300 korun za metr krychlový, teď její cena klesla zhruba o 500 korun. Platby jsou pro lesníky ale pořád podstatně lepší než před rokem 2021, kdy bylo zpeněžení dřeva dva roky tak nízké, že nepokrývalo náklady.

Zdroj: čtk
Foto: ilustrační, redakce

 

Dále doporučujeme