23. června 2022
10 minut čtení

Poptávka po nájemních bytech je enormní. Rentier.cz jsme spustili ve správný čas

Pětatřicetiletý Dan Havel žije v Jihlavě osm let, centrum města je jeho velkou srdcovkou a nachází se tu většina jeho investičních nemovitostí. Svým zápalem do nákupu a rekonstrukcí jihlavských domů se vůbec netají, naopak, projektově vše řídí a má kolem sebe partu šikovných lidí – na stavbách i v kancelářích. Čekali byste odměřeného pána v obleku? Nenechte se mýlit. Dan si každé ráno obuje tenisky, nasadí kšiltovku a vyráží na rozjeté stavby nebo na obhlídku svých domů. Rád se taky potkává s nájemníky, o které je pod jeho střechami ve dne v noci postaráno. Díky jeho zálibě v e-commerce technologiích však nezůstalo „jen u cihel“. Teď na jaře spustila Havlova společnost úplně nový projekt. Investiční online platformu Rentier.cz, na kterou Dan vůbec poprvé pomyslel už ve chvíli, kdy koupil dům na Masarykově náměstí, psal se rok 2016. Jak říká, Rentier.cz z vás sice milionáře přes noc neudělá, ale může být dobrou alternativou pro lidi, kteří nemají statisíce a miliony, a přesto by rádi konzervativně investovali do nemovitostí. O domech, o investicích, o Jihlavě. O tomhle všem je náš rozhovor.

Dane, představíš nám tvůj nejnovější projekt?
Moc rád. V březnu jsme spustili naši investiční online platformu Rentier.cz, která stojí na principu takzvaných mikroinvestic. To znamená, že pokud chcete investovat do nemovitostí, můžete začít klidně s tisícikorunou.

Kolik lidí už se stalo přes Rentier.cz investory?
Je jich přes tisíc. A těší mě, že investuje i hodně místních.  

Čím to?
Myslím si, že lidé nás tu znají, nechci, aby to znělo nějak namyšleně, ale máme dobré jméno, nadstandardní služby i krásné byty, o které je zájem. Dost si na naší práci zakládáme a je to vidět. A tak lidé vědí, které domy jsou naše, že existují, že jsou plně obsazené. Tím to asi bude především.

Takže Rentier.cz je pro každého?
Řekl bych, že pro většinu lidí nad osmnáct let ano. Může být investiční alternativou pro ty, kdo nemají statisíce a miliony, ale rádi by investovali do nemovitostí. Můžou s námi takto investovat klidně i studenti, i když ti potřebují volné peníze spíš na studentský život (smích), ale když jsou to rozumní studenti, kteří už myslí trochu dopředu, tak mohou každý měsíc investovat touto formou.

Je to na trhu úplná novinka?
V zahraničí už takové online investice fungují běžně. Četl jsem nějakou statistiku, že jich je po Evropě asi sto padesát, což není malé číslo. A tady u nás, pokud se budeme bavit čistě o nemovitostní platformě, tak jsou tu spíše jednotky, které by stály za zmínku.

Říkáš, že mi stačí tisícovka. Takže musím investovat jen malé částky, nebo můžu jakoukoli výši?
Naše platforma funguje tak, že můžeš dát, kolik chceš, jednorázově, anebo pravidelně. Je to na každém. Kolik komu zbyde, kolik si může dopřát. Jestli chceš dát sto tisíc nebo milion, můžeš…

Pojďme k tomu, co asi každého zajímá nejvíce. Kdy ze mě bude rentiér, nebo milionář? (smích)
Tady bych chtěl zdůraznit, že investování není o žádném jednorázovém zbohatnutí. Je to dlouhodobý proces. A taky bych chtěl určitě upozornit na to, že aplikace Rentier.cz z nikoho neudělá milionáře přes noc. (smích). Byl bych nerad, aby si někdo myslel, že když vloží investici tisíc korun, tak z něj bude obrazně řečeno milionář…  Investice jakéhokoli charakteru jsou o dlouhodobé, konzistentní vytrvalosti. Zájemcům vždy doporučuji, aby investovali, kolik aktuálně mohou, udělali si svůj finanční plán, a pak teprve pravidelně investovali.

Do čeho v aplikaci Rentier.cz investuji?
My jsme dobří v tom, co děláme, a to jsou nájemní nemovitosti. Takže investujete pouze do nemovitostí. A to výhradně do jejich pořizování, které jsou zásadně v našem vlastnictví, pod naší správou. Peníze, které vybereme od investorů, nejdou na nic jiného než „na cihly“. Všechny nemovitosti v aplikaci najdete, jsou popsány, vidíte, jaký je u nich výnos. Je na každém, do jaké zainvestujete své volné prostředky.

Já si doma šetřím do prasátka a jsem světem investic celkem nepolíbená, tak bych to teď potřebovala vysvětlit úplně polopaticky. Co z toho budu mít já, když budu každý měsíc posílat do Rentier.cz třeba tu zmiňovanou tisícikorunu?
Když tam budeš pravidelně dávat 1000 korun s výnosem 7 %, tak z každé tisícikoruny budeš mít ročně 70 korun. Když tu tisícovku vydělíme dvanácti, tak výsledek je výše měsíčního výnosu, který ti každý měsíc připíšeme do peněženky v aplikaci. Tento výnos si můžeš kdykoli vybrat na bankovní účet a nebo dále reinvestovat.

Inflaci mi ten výnos ale nepokryje…
Vysoká inflace tu s námi ale nebude napořád. Dosáhne-li tento rok 15 % procent a Rentier.cz ti vygeneruje sedmiprocentní výnos, tak ano, nepokryje ji to, ale pokud nebudeš dělat vůbec nic, tak ti z té tisícovky na běžném účtu zbyde reálně 850 korun.

Pět až sedm procent je běžný výnos?
Myslím si, že v segmentu nájemního bydlení je to férová nabídka, určitě na trhu najdeme tituly, které dají i dvouciferné výnosy, ale takové u nás investor nenajde. Chceme, aby to byla dlouhodobě udržitelná platforma. Nemovitost, kterou jsme koupili naposledy, má výnos sedm procent. Držíme se konzervativní strategie.

Jaké máte plány ohledně nákupu nemovitostí? Na čem aktuálně děláte
Aktuálně pracujeme na dvou velkých „akcích“. Tou první je bývalá škola na Havlíčkově ulici, která byla dlouho opuštěná. My jsme dostali stavební povolení na 32 bytů, takže práce jsou v plném proudu. Druhý náš rozjetý projekt je čistě komerční, výstavba haly v průmyslové zóně na Hruškáčích. Je to náš první velký komerční projekt, jinak máme hlavně domy, kde je možnost vícero bytů. Máme i s rozestavěnými projekty přes 80 bytů, většinu dlouhodobě pronajatých.

Spoustu lidí chce stůj, co stůj do vlastního. Kdo tedy bydlí ve vašich bytech?
Řekl bych, že vesměs mladí lidé, mezi dvaceti a třiceti lety. Jsou to jednotlivci, ale i páry. Situace je taková, že lidé už dnes nemají tolik peněz, aby mohli začít hned stavět, nebo si koupit byt. Nájemní bydlení lidem umožňuje flexibilitu. Spousta mladých ještě neví, kde chce zakotvit, máme případy, kdy u nás bydlí třeba dva roky, pak se rozhodnou, že pojedu chvíli do zahraničí, a nic je tu neváže. Nejsou tu vázáni svým bytem, hypotékou. Hodně jsou u nás nájemníci, kteří řeší nějaké své životní milníky. A stává se také, že u nás začne bydlet nájemník sám, pak si najde přítelkyni, jdou do většího bytu, pak se jim narodí dítě, tak jdou ještě do většího. Ani já nebydlím ve velkém bytě, přijde mi to zbytečné. (smích)

Jak vybíráš byty, nemovitosti, které pořizuješ do portfolia?
Já jsem těch domů po Jihlavě obešel, že už to ani nespočítám. Ze začátku jsem jich ale procházel podstatně více. Chtěl jsem vidět všechno. Teď už na první pohled v inzerátu vidím, jestli pro mě má smysl, nebo nemá tam chodit. Změnil jsem pochopitelně i svůj fokus. Mám radši, když jde o nemovitost, kde je více bytů, třeba kolem dvaceti, nebo je tam možnost, že tam budou moci být. Nutno ale říci, že většinou už se ke mně nabídky dostávají tak nějak samy, díky kontaktům a dobrým vztahům, které tu mám.

Nejvíce bytů máš v centru, v Jihlavě… Plánuješ i jiná města?
Centrum Jihlavy, to je moje srdeční záležitost. Podle mě by v centru měli žít lidé, mělo by tu být největší živo, hodně to tak je třeba v zahraničí. Jasně, nejde srovnávat Jihlava s Barcelonou, ale myslím si, že lidé do centra prostě patří. Ale bylo by fajn, kdyby takové smýšlení mělo více lidí a nebylo v centru těch zhasnutých oken tolik. A proto se mi líbí, když v parteru domu je vždy ještě nějaká komerce. Ať už je to restaurace, zmrzlina, bar apod. Jednak to zpříjemní život nájemníkům, ale i lidem, kteří v centru žijí. A k druhé otázce, občas samozřejmě koukneme i do jiného města, ale pořád zůstáváme na Vysočině, a nemáme v plánu to aktuálně měnit. Máme to tu rádi, žijeme tu, známe ji. Jsme tu doma.

Připravila: Ivon Kavalierová
Foto: archiv Dana Havla, Havel Real Estate
 

Poznámka redakce: Daniel Havel je majitelem společnosti MojeJihlava.cz, s.r.o, která provozuje magazín MojeJihlava.cz