02. května 2022
3 minuty čtení

Pokojíček na náměstí je osazen jerlíny, v jejich stínu najdete časem místo k posezení

V polovině února 2022 začaly práce na takzvaném "pokojíčku", ve kterém už jsou od dubna vysázeny jerlíny japonské. Pět stromů vytvoří kruh a kolem jednoho z nich bude posezení. Celý přírodní pokojíček by měl být dokončen do konce května.

Budoucí zelený ostrůvek na dlažbě náměstí zabere asi 270 metrů čtverečních. Jeho projektované rozměry jsou 16 x 17 metrů. 

Stromů bude přibývat  

U stromů je potřeba vybudovat také novou regulaci. „Zemina je do hloubky skoro dvou metrů extrémně propustná. Bude tedy nutné vytvořit vrstvu, která dokáže zadržet takové množství vody, které budou jerlíny pro dobrý růst potřebovat a která současně zabrání nežádoucím průsakům vody do jihlavského podzemí,“ dodala Katarína Ruschková.

Jerlín japonský není původem japonský

Jerlín japonský je rychle rostoucí strom se šedohnědou kůrou. Povrch mladších větví a výhonků je olivově zelený. Jerlín kvete v červenci až srpnu. V Evropě kvetou obvykle teprve jedinci starší přibližně patnácti let. Navzdory svému druhovému jménu není tento druh původní v Japonsku, kam byl jen zavlečen. Původní areál rozšíření zahrnuje oblasti Dálného východu, především Čínu a Koreu. Pěstováním jako okrasný strom se jerlín rozšířil do mírného pásu celého světa. V Evropě je znám a pěstován od 18. století, v Česku od roku 1835. Jeden z nejstarších exemplářů nejen v Česku, ale ve střední Evropě vůbec, roste od roku 1910 v zámeckém parku poblíž zámku ve Valticích. Další stoletý exemplář se nachází v obci Brodce u Mladé Boleslavi. Pěstuje se jako okrasný strom v zahradách a parcích jednak pro svůj vzhled, jednak pro pěkné květenství. Je medonosnou rostlinou a umožňuje hnízdění ptactva. 

Stromy budou přibývat

Sromy budou na Masarykově náměstí přibývat i do budoucna. Počítá se s celkem 105 dřevinami. V současnosti jich je tam 58. „Bohužel se ale nevyhneme kácení. V současnosti necháváme dožít například lípy u morového sloupu. Jakmile ale začnou být pro kolemjdoucí nebezpečné, budeme je muset odstranit. Stromy, se kterými projekt revitalizace Masarykova náměstí počítá, budeme postupně nahrazovat,“ upozornila vedoucí odboru životního prostředí.

Zdroj: jihlava.cz, Ježkovy oči, Wikipedia, foto redakce