28. září 2022
3 minuty čtení

Pojďte dál! O víkendu se můžete podívat do některých měšťanských domů v centru Jihlavy

V rámci Dne architektury se budete moci společně s architekty podívat do některých zrekonstruovaných domů na Masarykově náměstí a Brněnské ulici. Mottem dvanáctého ročníku festivalu je „Nebourej, transformuj!”, z velké části se tak zaměřuje na ekologický, ekonomický i etický rozměr architektury a výstavby a představuje příkladná řešení rekonstrukcí a revitalizací.

Paralelně se Dnem architektury probíhá letos podesáté i jeho sesterský festival Film a architektura. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz.

Hurá do měšťanských domů!

Jedná se o první akci programu, sraz účastnícků je na Masarykově náměstí 18.
Kdy? V sobotu 1. 10. 2022, v 10:00 a 16:00 hodin. Vstupné je zdarma. Různé dispozice a styly bude možné společně prozkoumat v domech na Masarykově náměstí 18, 19, 23 a v Brněnské ulici 6 a 8.

POZOR! Omezená kapacita. Nutná rezervace na GoOut.cz

Archeolog Marek Peška a Šimon Kochan, památkář Jiří Neubert a architekt Vratislav Zíka vás provedou vybranými domy s rozdílnými charaktery a spletitým stavebním vývojem a seznámí s výhodami i úskalími jejich oprav a užívání v historickém centru města.

Měšťanské domy – přednáška

Druhá akce je také zdarma a startuje rovněž na Masarykově náměstí 18, v sobotu 1. 10. ve 14 hodin. S hodnotami a možným fungováním historických domů v městském majetku nás seznámí odborníci v rámci přednášky a následné diskuze přímo v interiérech domu na Masarykově náměstí 18.

Za účasti archeologů Marka Pešky a Šimona Kochana, památkáře Jiřího Neuberta a architektů Karla Havliše, Vratislava Zíky a Martina Laštovičky budou představeny také závěry projektu Fakulty architektury VUT v Brně, který mapoval stavební vývoj vybraných objektů a během něhož studenti vytvořili návrhy citlivých obnov a využití vybraných domů.

Obě akce volně navazují na probíhající venkovní výstavu Jihlavské historické domy, která je dočasně instalovaná v centru města. Spoluorganizátorem je KRUH, Den architektury, Fakulta architektury VUT v Brně, Archaia Brno z.ú. - Pracoviště Jihlava a Brána Jihlavy. Akce je spolufinancována Statutárním městem Jihlava.

Zdroj: www.jihlava.cz/jezkovyoci
Foto: redakce (pohled do Brněnské), Město Jihlava (detail domu)