13. července 2022
4 minuty čtení

Počty nezaměstnaných v našem kraji se snižují od března. Volných pracovních míst je na Vysočině přes 10 200

Počet lidí bez práce se na Vysočině v červnu znovu mírně snížil, nezaměstnanost tak klesla o jednu desetinu procentního bodu na 2,4 procenta. Podle údajů Úřadu práce ČR bylo v našem kraji na konci minulého měsíce 8596 uchazečů o zaměstnání, o 186 méně než v květnu. Počty se snižují od března. Volných pracovních míst je na Vysočině přes 10 200.

Důvodem tohoto vývoje je kromě odchodu uchazečů o zaměstnání na dobíhající jarní sezonní práce hlavně obecný nedostatek pracovníků v oborech napříč všemi odvětvími, řekl ČTK analytik jihlavského úřadu práce Pavel Literák. "V příštím období očekáváme postupné zastavení obsazování pracovních míst v rámci končících letošních jarních sezonních prací a předpokládáme s tím spojený mírný nárůst nezaměstnanosti, v lepším případě její stagnaci," řekl.

Nezaměstnanost se v červnu snížila ve třech z pěti okresů Vysočiny, na Jihlavsku, Třebíčsku a na Žďársku, a to shodně o jednu desetinu procentního bodu. Na květnové hodnotě zůstala nezaměstnanost na Havlíčkobrodsku a Pelhřimovsku. Okres Pelhřimov má i tak s 1,5 procenta nejnižší nezaměstnanost v kraji. V Česku má nižší podíl nezaměstnaných jen Praha - východ, kde představuje 1,1 procenta.

Zaměstnavatelé na Vysočině hledali na konci minulého měsíce 10 287 pracovníků, od května se poptávka snížila o 354 pozic. Nejvíc volných míst, přes 3 300, bylo na Jihlavsku. Druhý nejvyšší počet pracovních nabídek byl v okrese Pelhřimov, kde bylo neobsazených víc než 2 800 míst.

Lidí, kteří utekli z Ukrajiny od konce února, kdy tam začala válka, podle evidence úřadu práce v kraji pracuje na Vysočině přes 2 800.

Zdroj: čtk
Foto: pexels