20. ledna 2023
2 minuty čtení

Počet zbrojních průkazů i držených zbraní na Vysočině rapidně roste

Počet držitelů zbrojního průkazu na Vysočině stále roste, stejně tak jako počet držených zbraní. Na konci loňského roku jich policie v kraji evidovala 55 136 kusů, což je o 2277 více než v roce minulém.

„Z celkového počtu evidovaných držitelů zbrojních průkazů je 11 515 osob držitelem skupiny E, tedy za účelem ochrany života a zdraví," uvedla mluvčí policie Dana Čírtková.

Zbraně mají v držení i majitelé zbrojních licencí, patří mezi ně podnikatelé či sportovní kluby. Na Vysočině jich bylo ke konci loňského roku 95, za rok přibyl jeden. V kraji je také evidovaných 74 zbraní, na jejichž držení není nutná licence či zbrojní průkaz.

Provozovaných střelnic je na Vysočině 70. „Z důvodů ohrožení bezpečnosti policisté našeho odboru vydali ve čtyřech případech rozhodnutí o pozastavení střelnice. V průběhu loňského roku jsme provedli u držitelů zbrojních licencí, držitelů bezpečnostního materiálu a provozovatelů střelnic celkem 50 kontrol, při nichž jsme zjistili devět přestupků,“ uvedla Věra Kazatelová, vedoucí odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina.

Zkoušek odborné způsobilosti žadatelů o vydání zbrojního průkazu se loni konalo 20, přihlášených bylo 575, neúspěšných uchazečů byla stovka.

Odňatých zbrojních průkazů bylo loni 36, z toho osm pro zdravotní nezpůsobilost, 14 pro ztrátu bezúhonnosti, když byl držitel odsouzený za trestný čin, a 14 z důvodu pozbytí spolehlivosti po spáchání dvou a více přestupků.

Zdroj: čtk
Foto: Freepik.com

Dále doporučujeme