08. října 2023
2 minuty čtení

Památný den sokolstva připomene lampionový průvod i vztyčená vlajka na jihlavské radnici

Kraj Vysočina vyvěsil ve svém sídle sokolskou vlajku jako připomínku událostí noci ze 7. na 8. října roku 1941, kdy gestapo zatklo a následně uvěznilo, umučilo a v koncentračních táborech zavraždilo stovky sokolských činovníků.

Společně s jihlavskými Sokoly si Jihlava v sobotu připomněla i jeden ze smutných příběhů z Vysočiny a společným vztyčením vlajky vzdala hold všem obětem nacismu.

„U příležitosti Památného dne sokolstva děkuji všem Sokolům za to, že v historii naší země vždy stáli na té správné straně. Hájili svobodu, národní svébytnost a demokracii a bojovali proti totalitní zvůli a útlaku našeho národa. Jsem rád, že je mezi Sokoly tolik mladých lidí, kteří odkaz sokolských tradic nesou hrdě dál," vyjádřil se na sociálních sítích hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

V neděli 8. října se v rámci památného dne v DIODu uskuteční od 17 hodin program, jehož součástí bude i malování obrázků, které účastníci nalepí na velkoformátové sokolské srdce. Celý program zakončí lampionový průvod od sokolovny k soše prezidenta T.G. Masaryka, kam sokolové položí věnec a účastníci mohou zapálit svíčku jako vzpomínku za zemřelé sokolské sestry a bratry. Programu se mohou zúčastnit nejen členové Sokola Jihlava, ale kdokoli z veřejnosti. 

Zdroj: www.jihlava.cz/jezkovyoci
Foto: Vítězslav Schrek, hejtman Kraje Vysočina