10. října 2022
3 minuty čtení

Pálenice z Vysočiny hlásí: Zatím frčí jablka a hrušky, švestek se místy urodilo méně

Na Vysočině zatím lidé vozí do pěstitelských pálenic hlavně jablka a hrušky, zatímco švestek na slivovici se místy urodilo méně než minulé roky. Kvůli zdražení zemního plynu někde stoupla cena pálení, další provozy se chystají zdražit, až jim u plynu skončí fixace ceny. Za litr padesátiprocentní pálenky se už někde platí i přes 200 korun, platby se liší také podle poskytovaných služeb. Někam mohou zákazníci dovést ovoce, jinam až ovocný kvas.

Celní úřad v tomto kraji eviduje 48 pálenic. Většina už zahájila novou sezonu, sdělil ČTK Richard Zeman, mluvčí Celní úřad pro Kraj Vysočina. Tři pěstitelské pálenice letos asi neotevřou. Příčinou podle mluvčího nejsou dražší energie, ale různé jiné důvody na straně provozovatelů.

Pálenice ve Stonařově na Jihlavsku zahájila svoji 26. sezonu v první polovině července. Nejdřív zpracovávala třešně, méně bylo meruněk. "U nás ovoce není tolik, jsou nějaká jablíčka, míň švestek," uvedl provozovatel Jiří Smejkal. Podotkl, že pálenice sice funguje naplno, ale zásoby mívala touto dobou větší.

V Bítovčicích na Jihlavsku zahájila pálenice sezonu koncem srpna, jako minulé roky. "Jablka a hrušky lidé vozí. Na švestky je ještě brzo, ale myslím si, že to bude slabší než loni," řekl Jan Roušar.

"Zatím se to rýsuje tak, že by ovoce na pálení mohlo být dost, jablka, švestky i hrušky," řekl Vladimír Klubal za pálenici v Úsobí na Havlíčkobrodsku. Ovoce má podle něj také vyšší cukernatost.

Pálenice provozovaná zahrádkářským svazem ve Žďáru nad Sázavou zahájila sezonu 20. července. "Ze začátku byly třešně, byly i meruňky, dost se urodilo jablek," řekl Jan Růžička za tento provoz. Pálenice zpracovává jen ovocný kvas, zákazník tak podle něj má jistotu, že dostane pálenku z vlastní úrody. V této pálenici se topí dřevem. "Je to výhoda, že jsme nemuseli cenu tolik zvedat," uvedl. Při přepočtu na padesátiprocentní destilát tam litr vyjde na 155 korun.

V kampani na přelomu let 2021 a 2022 vyrobily pěstitelské pálenice na Vysočině podle celního úřadu v součtu přes 189 900 litrů stoprocentního alkoholu, o rok dřív to bylo skoro 204 000 litrů.

Zdroj: čtk, foto: Ilona Mácová