21. září 2023
2 minuty čtení

Pacientka patří ke Svědkům Jehovovým. Totální endoprotéza obou ramen musela proběhnout bez transfúze

Ortopedi v jihlavské nemocnici opět ukázali, že jsou to borci na správném místě. Na operačním sále skončila pacientka, které museli po pádu udělat totální endoprotézu obou ramen zároveň. Zákrok byl náročnější o to víc, že pacientka je členkou náboženské společnosti Svědkové Jehovovi, kteří odmítají krevní transfúzi.


Totální endoprotéza ramen není častým zákrokem, dělá se v průměru jedna  měsíčně. Operovat dvě ramena současně viděl sám primář ortopedického oddělení Ladislav Čepera poprvé v životě: „Obecně totální endoprotézy ramen nejsou denním chlebem ortopedů, pokud to porovnám s četností výměn kloubů kolen a kyčlí. Navíc jsme museli počítat s tím, že pacientka kvůli svému náboženskému přesvědčení nechce přijmout cizí krev,“ popisuje Ladislav Čepera: „Museli jsme použít ORTHO P.A.S., což
je autotransfúzní metoda se zpětným podáním krve v pooperačním období ortopedických operací,
“ dodává primář s chválou na celý tým, který se na čtyřhodinové operaci podílel. „Určitě patří velké díky sestřičkám na sále a kolegovi lékaři Michalovi Smolkovi. Vše se povedlo a pacientce se daří dobře,“ pochvaluje si primář.

V jihlavské nemocnici ortopedi ročně provedou zhruba 460 totálních endoprotéz. Více než polovinu počtu tvoří náhrady kyčelních kloubů, zbylou většinu potom kolenních kloubů. Pacientů s výměnnou ramenních kloubů je ročně zhruba 12.

Zdroj a foto: Nemocnice Jihlava