26. května 2022
2 minuty čtení

Osm nových sanitek posílí vozový park zdravotnické záchranné služby na Vysočině

Zdravotní záchranná služba Kraje Vysočina (ZZS) má osm nových sanitek za více než 25 milionů korun. Nahradí nejstarší výjezdové vozy na základnách ve všech pěti okresech Vysočiny. Nákup je součástí pravidelné obnovy vozového parku, průměrné stáří sanitek v něm je necelých pět let. Záchranáři na Vysočině mají k dispozici přes 60 sanitek, ročně s nimi najedou takřka dva miliony kilometrů. Loni měli záchranáři z Vysočiny 47 329 výjezdů, více než v roce 2020, kdy jich evidovali 45 840.

Nové sanitní vozy se aktuálně dovybavují přístroji a IT technologiemi a v blízké době budou přiděleny na výjezdové základny Jihlava, Bystřice nad Pernštejnem, Náměšť nad Oslavou, Moravské Budějovice, Habry, Přibyslav, Žďár nad Sázavou a Humpolec.

Vozidla Volkswagen Transporter mají také klimatizovaný prostor pro pacienty, automatickou sedmistupňovou převodovku a jsou schopné jet rychlostí takřka 190 kilometrů v hodině.

ZZS je příspěvkovou organizací kraje. Pracuje pro ni přes 400 lidí. Záchranáři zasahují na Vysočině s asi půl milionem obyvatel z 21 základen, kde je k dispozici 29 pozemních výjezdových skupin a jedna letecká. Provozovatelem letecké záchranné služby je od roku 2021 společnost DSA, a. s.

Zdroj: čtk, www.zzsvysocina.cz