13. listopadu 2022
2 minuty čtení

Od pondělí se uzavře most v třebíčském Poušově, je v havarijním stavu

Ocelovo-dřevěný most přes řeku Jihlavu v třebíčském Poušově je v havarijním stavu, od pondělí bude uzavřený. Na připravovanou stavbu nového mostu s rozpočtem 12 milionů korun chce město získat dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury, měl by mít inovativní konstrukci, řekl vedoucí odboru dopravy a komunálních služeb třebíčské radnice Aleš Kratina. Most poškodila velká frekvence dopravy a nedodržování nosnosti mostu určeného nejvýše pro dvoutunová auta.

Most nechá radnice uzavřít na základě posudku odborné firmy, podle které je nutné vyměnit jeho dřevěnou vozovku a zkontrolovat nosnou konstrukci pod ní. Uzavírka je dohodnutá do poloviny ledna příštího roku. "Nicméně bude hlavně záležet na tom, jak dopadne prohlídka mostní konstrukce, máme podezření, že není v pořádku," řekl Kratina.

Nový projekt

Nyní má radnice připravený projekt nového mostu, který zachovává současnou úroveň nájezdů. Jeho konstrukce je kombinací dřeva a betonu s asfaltovou vozovkou, podle Kratiny jsou náklady na takový most asi třetinové oproti stavbě tradiční metodou. "Je to inovativní konstrukce, ve které jsou potom umístěné různé senzory, takže most posílá data o tom, jak funguje. Dřevo je běžný konstrukční materiál, byť my to tak v této části Evropy nevnímáme," řekl Kratina.

Na most už má radnice stavební povolení, se Státním fondem dopravní infrastruktury řeší jeho financování. Inovace jsou podporované, pokud současně slouží i pro cyklodopravu.

Most je součástí místní komunikace vedoucí západním okrajem města, kvůli absenci obchvatu města trasu hojně využívají řidiči, kteří se snaží vyhnout frekventovanému centru města, denně tudy podle Kratiny projede asi 3500 aut.

Kudy to objet

Zdroj: čtk
Foto: Facebook Město Třebíč