02. června 2023
3 minuty čtení

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě otevřela pět výstav, včetně zvukové

Oblastní galerie Vysočiny (OGV) v Jihlavě dnes pod zastřešujícím názvem Krajina komunit zahájila pětici výstav. Prostor v nich dostali i místní umělci. Podle zástupkyně ředitele galerie Lucie Nováčkové odrážejí výstavy silné stránky galerie, mezi něž patří práce s komunitami, včetně umělecké. Výstavy zároveň reflektují umění ve veřejném prostoru. Většina dnes otevřených výstav bude přístupná do poloviny října.

Zvuková galerie Igloo ukrytá v suterénu OGV ode dneška ožila zvukem nábřeží portugalského města Porto. Původně to měly být zvuky z Jihlavy. Jak ale upozornil kurátor výstavy Miloš Vojtěchovský, zasáhla úřední moc, která zatím neumožňuje, aby do Jihlavy přicestoval autor výstavy Rodrigo Paglier. Původem chilský umělec žijící v Portugalsku snad do Jihlavy bude moci přijet v polovině letních prázdnin. "Hned jak dostane to potřebné razítko do pasu," řekl Vojtěchovský. Jeho původním záměrem bylo sdílet v galerii zvuky nahrané přímo v Jihlavě.

Další z výstav představuje místní výtvarníky včetně Matěje Koláře, Františka Nováka nebo Terezy Řičanové. "Výstava reflektuje lokální situaci umělců na Vysočině, kteří se v prostředí mimo umělecká centra etablují spíše společenskými aktivitami," uvedla Nováčková.

Fotografie - umění v českém veřejném prostoru po roce 1989

Fotografiemi přibližuje jedna z výstav umění v českém veřejném prostoru po roce 1989. Kurátoři Petr Kratochvíl, Dan Merta a Petra Vlachynská sem zařadili i pomník obětem první a druhé světové války, který byl v roce 1996 postavený v Rožnově pod Radhoštěm a jehož autorem je Václav Fiala. K vidění je také pražský památník Maxe van der Stoela, který navrhl Dominik Lang. Pražský památník v podobě stínu stromu připomíná setkání tehdejšího nizozemského ministra zahraničí van der Stoela s mluvčím Charty 77 Janem Patočkou.

Při průchodu galerií nelze minout ani výstavu Jiřího Příhody, která zachycuje konvolut jeho performancí a intervencí nazvaný Sochařský park Roštejn. Vytvořil je v počátku své tvorby v letech 1985 až 1988.

Komunitu rakouských umělců na výstavě zastupuje Reinhold Zisser, který vytvořil mezi lety 2015 a 2019 na okraji Vídně za účelem setkávání a prezentace nejnovějších prací části umělecké vídeňské scény nezávislou, autonomní zónu s názvem Notgalerie. Stejně je nazvaná také výstava, jež prezentuje vybrané realizace umělců, kteří se na této dočasné autonomní zóně podíleli.

Zdroj: www.jihlava.cz/jezkovyoci
Foto: FB Oblastní galerie Vysočiny