16. prosince 2022
3 minuty čtení

Obce na Jihlavsku budou mít od ledna dražší vodné a stočné

V sídlech sdružených ve Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) se cena pitné vody se stočným v novém roce zvýší o 29 procent na 143,44 koruny. Rozhodla o tom valná hromada SVAK na svém čtvrtečním jednání. Do nárůstu ceny se podle tiskové zprávy svazku promítly zejména vysoké ceny energií, materiálů, chemikálií a dalších vstupů. SVAK sdružuje 25 měst a obcí. Nepatří do něj krajská Jihlava, která si od minulého roku spravuje své vodárenské sítě sama.

"Sestavení kalkulací cen za vodné a stočné pro rok 2023 bylo velmi složité," uvedl předseda představenstva SVAK Roman Fabeš. Do ceny se podle svazku odráží pouze plánované oprávněné náklady a státem regulovaný zisk provozovatele. Získávat je podle svazku potřeba také prostředky na plánovanou obnovu vodovodní a kanalizační sítě.

Jaké budou ceny v Jihlavě?

Jihlavská radnice zatím o cenách vody pro rok 2023 nerozhodla. Podle zveřejněného návrhu, který příští týden v úterý projedná jihlavské zastupitelstvo, by měla cena vody se stočným Jihlavanům meziročně stoupnout o 24,5 procenta. Lidé by pak za metr krychlový včetně daně platili 125,98 koruny.

V porovnání s jinými bude cena pro obce ve SVAK nejdražší

V porovnání s novými ceníky, které už zveřejnili jiní velcí dodavatelé pitné vody v kraji, bude v obcích sdružených ve SVAK cena vody se stočným nejvyšší. Svazky obcí na Žďársku a na Třebíčsku, pro které provozují sítě tamní divize Vodárenské akciové společnosti, rozhodly o cenách vody v roce 2023 už minulý měsíc. Obyvatelům na Třebíčsku cena meziročně stoupne o 22,9 procenta na 133,57 koruny za metr krychlový. Na Žďársku se od 1. ledna tato platba zvýší o 19,2 procenta na 122,90 koruny.

Na Havlíčkobrodsku bude od ledna cena vody se stočným vyšší o 12,3 procenta, obyvatele zásobované podnikem Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod bude metr krychlový stát včetně daně 92,05 koruny. V Pelhřimově budou lidé příští rok za metr krychlový pitné vody se stočným dávat 91,83 koruny, proti letošku jim platba stoupne o 16,7 procenta.

Zdroj: čtk, foto: pixabay
 

Dále doporučujeme