13. dubna 2023
2 minuty čtení

O jihlavskou průmyslovku má zájem 431 žáků. Největší převis je na informační technologie

Na jihlavskou Střední školu průmyslovou, technickou a automobilní (SSPTA) se do maturitních oborů přihlásilo 431 žáků, dnes dělali jednotné přijímací zkoušky. Počet podaných přihlášek byl letos obdobný jako v předchozích několika letech. Přijmout může škola podle oborů jen každého druhého či třetího přihlášeného, uvedli za školu zástupkyně ředitele Jana Valentová a učitel Oldřich Kadlec.

"Největší převis a největší zájem je tradičně o obory informatické, takže (obor) informační technologie, kde je 160 zájemců. Další velký zájem je o obory zaměřené na elektrotechniku, čistě obor elekrotechnika má 98 zájemců," řekl Kadlec. Menší zájem je podle něho o obory strojírenské, na které se letos přihlásilo 65 žáků.

Zkoušky na SSPTA dnes skládal i Ondřej z Humpolce, dojíždět denně do Jihlavy by mu nevadilo. Chtěl by studovat elektrotechniku. Jeho první dojmy po testu z matematiky ale nebyly nejlepší. "Bylo to špatné, nestíhal jsem to, asi z nervů," řekl po skončení zkoušky, která trvala 70 minut. Náročnost testů překvapila i Vojtěcha z Třeště, který chce studovat strojírenství. "Čekal jsem to teda trochu lehčí, ale snad to bude dobrý," řekl. V případě neúspěchu si jako náhradu zvolil na stejné škole obor mechanik, seřizovač. "Ale radši bych šel na strojírenství," řekl Vojtěch.

Součástí jednotné přijímací zkoušky je také hodinová zkouška z češtiny. Pouze ukrajinští žáci, kteří mají status uprchlíka, mají zkoušku z češtiny upravenou na pohovor, který má ozřejmit, zda jsou schopní se česky domluvit. Přihlášených ukrajinských uprchlíků má škola 15, podle Kadlece se zajímají výhradně o obory IT.

V devátých ročnících základních škol je podle informací krajského úřadu na Vysočině přes 5000 žáků, loni jich bylo přibližně o 400 méně. Asi pro 1000 z nich je místo na gymnáziích. 

Zdroj: čtk
Foto: redakce