25. března 2022
2 minuty čtení

Nově otevřený Ukrajinský dům v Jihlavě má první obyvatele

Město Jihlava otevřelo Ukrajinský dům, který bude uprchlíkům sloužit jako komunitní centrum a kde budou moci přechodně také bydlet. O úpravy uvnitř bývalého domu dětí
a mládeže v Brněnské ulici se postaralo okolo 70 dobrovolníků, byli mezi nimi i lidé
z Ukrajiny. 

Komunitní centrum i místo k bydlení

Při své páteční návštěvě připomněla primátorka města Karolína Koubová, že dům byl od roku 2016 prázdný. Město chtělo původně využít pro ubytování uprchlíků všechna tři patra. "I po diskusích s dobrovolníky bylo jasné, že potřebujeme nějaké komunitní centrum," uvedla.

Jako veřejný prostor bude sloužit přízemí. Do bývalé tělocvičny město koupilo koberec, dárci dodali hračky a nábytek k sezení. Je tam také učebna, která může sloužit
i k poptávané výuce češtiny, kočárkárna a šatna. V šatně si uprchlíci mohou vybrat něco z darovaného oblečení, které je vyprané a roztříděné. 

Pro ubytování jsou upravená vrchní dvě patra. V bývalých školních třídách může nocovat okolo tří desítek lidí. Na každém patře je kuchyň s jídelnou, sociální zařízení a sprcha. První se ubytoval Ukrajinec Valerij s manželkou, který bude fungovat jako domovník. Provoz domu bude zajišťovat Středisko křesťanské pomoci, které už má v Jihlavě na starosti azylový dům. 

Prostory vysvětí pravoslavný kněz

V neděli ještě prostory ukrajinského domu vysvětí pravoslavný kněz. Jihlavská pravoslavná církevní obec také pomáhá uprchlíkům, přechodné ubytování má pro šest lidí. Město Jihlava zatím poskytuje provizorní nocleh uprchlíkům v menším domě v Husově ulici. 

Zdroj: ČTK, foto zdroj: Pixabay

Dále doporučujeme