22. listopadu 2022
2 minuty čtení

Nové Město na Moravě bude mít naučnou stezku věnovanou lyžařské tradici

Nové Město na Moravě připravuje naučnou stezku o tamní lyžařské tradici. Z náměstí povede pod Harusovým kopcem a přes Vysočina Arénu do míst, kde byly skokanské můstky. Stezka Lyžníci na Novoměstsku bude slavnostně otevřena 8. prosince. V Horáckém muzeu zároveň začne výstava věnovaná historii novoměstských lyžařských můstků a skokanů od počátků ve 20. letech minulého století, která je neprávem opomíjená, sdělila kurátorka muzea Alice Hradilová.

"Dnes málokdo ví, že první lyžařské závody, ale také Zlatá lyže až do 70. let, byly závody sdruženými, takže každý lyžař musel závodit zároveň v běhu i ve skoku na lyžích," uvedla kurátorka. Doplnila, že dnes se této disciplíně říká severská kombinace a závodí v ní několik nadějných lyžařů z Novoměstska. 

Stezka bude mít deset zastávek

Lyžařská naučná stezka bude mít deset zastávek. Z náměstí povede kolem domu lyžařské rodiny Němcových pod Harusův kopec, kde byla slavná turistická chata. Na tomto kopci je lyžařská sjezdovka.

Další zastavení budou u biatlonového stadionu Vysočina Aréna, katolického hřbitova, na kterém jsou pochovaní někteří slavní lyžaři či u železničního nádraží, kam před stoletím přijížděly speciální lyžařské vlaky z Brna. "Poslední zastávky jsou u podniku závodníků a výrobců lyží Slonkových a v Oboře, kde stávaly sněhové i dřevěné skokanské můstky," uvedla Hradilová. Lyžařskou stezku připravovalo muzeum s radnicí a odborníky na lyžařskou historii.

Zdroj: čtk, foto: www.vysocina-eu.c