26. října 2023
2 minuty čtení

Noclehárna na Havaji je připravena pomoci promrzlým bezdomovcům

S přibývajícími nočními mrazíky vyvstává v Jihlavě možnost schovat se před zimou v lokalitě známé jako Havaj. Otevře se pokaždé, když teploty spadnou k bodu mrazu.

V zimní noclehárně bude k dispozici dvanáct lůžek. Příchozí budou moci využít i pračku nebo kuchyňku. Dobrovolníci  jim navíc uvaří čaj, kávu nebo polévku. Oblastní spolek Českého červeného kříže Havlíčkův Brod bude noclehárnu provozovat do konce prosince

Noclehárna se bude za dohledu strážníků otevírat v devatenáct hodin a zavírat opět za asistence městské policie o sedmé hodině ranní.  Během dne pak bude přístupná zahrada u noclehárny. V tamním altánku budou židle a deky a chybět nebude ani mobilní toaleta. Šest speciálních iglú, ve kterých se mohli lidé zahřát loni během mrazivých dnů, už tam letos ale nenajdou. „Iglú bohužel dosloužila. Nejsou už ve stavu, kdy by šla použít,“ vysvětlil ředitel Střediska křesťanské pomoci Jihlava David Chlupáček, které tam noclehárnu provozovalo uplynulou zimu.

Nyní se Středisko křesťanské pomoci plně soustředí na rekonstrukci domu v ulici Čajkovského, kde od Nového roku vznikne Nízkoprahové denní centrum a noclehárna. Lidé bez domova tam najdou zázemí k zajištění základních životních potřeb. „Budou u nás moci přespat, umýt se, najíst nebo si jen odpočinout. Naši pracovníci jim zároveň pomohou například s vyřizováním dokladů, s komunikací s úřadem práce, při návštěvě lékaře nebo při kontaktu s rodinou. Ke všem budeme přistupovat individuálně, podle jejich potřeb,“ uvedl David Chlupáček.

Zdroj a foto: www.jihlava.cz/jezkovyoci