11. ledna 2023
2 minuty čtení

Nezaměstnanost na Vysočině se zvýšila. Jednak skončily sezonní práce, jednak mají firmy menší zájem o dělnické profese

Nezaměstnanost na Vysočině se po listopadové stagnaci loni v prosinci zvýšila o čtyři desetiny procentního bodu na 3,1 procenta. Na konci minulého roku bylo v tomto kraji bez práce 10 688 lidí, o 1164 víc než v listopadu. Počty stouply ve všech okresech. Podle údajů Úřadu práce ČR se na Vysočině zároveň snížila nabídka volných pracovních míst.

"Příčiny tohoto vývoje nezaměstnanosti a nabídky volných pracovních míst můžeme hledat především v nižší poptávce zaměstnavatelů po dělnických profesích ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví a dále v ukončení sezonních prací," řekl analytik jihlavského úřadu práce Pavel Literák. V nejbližším období se podle něj dá očekávat další nárůst nezaměstnanosti, podobně jako jiné roky touto dobou, a to i kvůli ukončování termínovaných pracovních poměrů ke konci roku a příchodu samostatně výdělečně činných osob na úřad práce.

Nejvýrazněji se v prosinci zvýšila nezaměstnanost na Třebíčsku, o šest desetin procentního bodu na 3,8 procenta. Uchazečů o práci bylo v tomto okrese ke konci loňska 2879, nejvíc v kraji. Na Jihlavsku a na Žďársku stoupla nezaměstnanost shodně o čtyři desetiny procentního bodu a na Havlíčkobrodsku o tři desetiny procentního bodu.

Nejnižší nárůst nezaměstnanosti měl okres Pelhřimov. Nezaměstnanost se tam minulý měsíc zvýšila o dvě desetiny procentního bodu na 1,9 procenta, i tak patřila mezi nejnižší mezi okresy v celé zemi. Nižší byla jen v Praze.

Volných pracovních míst evidoval úřad práce na Vysočině ke konci minulého roku 8865, proti listopadu jich bylo o 259 méně. Nejvíc pracovníků hledali zaměstnavatelé na Jihlavsku, nabízeli 2900 pozic. Firmám na Pelhřimovsku na přelomu minulého roku a letoška chybělo zhruba 2300 lidí. Nejméně volných pracovních míst, okolo 800, bylo v prosinci na Žďársku.

Zdroj: čtk
Foto: Ivona Kavalierová